-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۸ آذر ۹, شنبه

شکست بزرگ قاسم رامبو؛ دولت عراق سقوط کرد

قیام بی مثال در عراق، الهام بخش حرکت های مردمی در ایران، افغانستان و خاور میانه خواهد بود.ساعتی پس از آنکه آیت الله علی سیستانی در همسویی با معترضان خواستار برکناری دولت عراق شد، عادل عبدالمهدی نخست وزیر این کشور اعلام کرد که استعفای خود را تسلیم مجلس می کند. پاسدار قاسم سلیمانی معروف به "قاسم رامبو" اخیرا به بغداد رفته بود و با تهدید گفته بود که عبدالمهدی نباید برکنار شود.

ولید فارس، مشاور سابق ترامپ امروز در مصاحبه با فاکس نیوز گفت: عمق استراتژیک رژیم ایران در منطقه در حال فرو ریختن است.

تصمیم نخست وزیر عراق یک روز پس درگیری های خونین در شهرهای ناصریه و بغداد اتخاذ می شود که دستکم ۴۵ کشته بر جای گذاشت. به دنبال اعلام این خبر معترضان در میدان تحریر بغداد به شادی و پایکوبی پرداختند.

پس از سپری کردن پنج شنبه‌ای خونین در عراق بویژه در شهرهای بغداد و ناصریه، معترضان عراقی بار دیگر روز جمعه در شهرهای مختلف از جمله بغداد، نجف، دیوانیه، ناصریه و حله به خیابان‌ها آمدند.

آنها همزمان با تشییع اجساد شماری از جان باختگان این اعتراضات، سرکوب شدید معترضان توسط نیروهای دولتی را محکوم و تهدید کردند که در صورت ادامۀ رفتار خشونت‌آمیز نیروهای حکومتی، کشور را به آشوب خواهند کشاند.

معترضان تاکید کردند که تا «سقوط رژیم» و تغییر کامل طبقۀ سیاسی حاکم که به فساد و سرکوب معترضان متهم است، دست از اعتراض برنمی‌دارند.

تظاهرات در ناصریه، شهر زادگاه عادل عبدل‌المهدی، نخست وزیر عراق در روزهای اخیر شدت و گسترش بسیار یافته است.

یک نظامی عراقی به گزارشگر رادیو بین المللی فرانسه گفته: خشم بسیاری در مردم احساس می‌شود و موقعیت در دیگر استان‌های جنوبی کشور همین گونه است.

وی با اشاره به تظاهرات هفته‌های اخیر در عراق می‌گوید: جوانان هر روز جان خود را از دست می‌دهند و این قابل تحمل نیست.

او بر نقش شبه نظامیانِ وابسته به رژیم ایران در سرکوب تظاهرکنندگان عراقی تاکید می‌کند و می‌گوید: آنان هم به تظاهرکنندگان و هم به نیروهای امنیتی حمله می‌کنند تا میان شهروندان عراقی، ایجاد اختلاف کنند.

به گفتۀ او، این شبه نظامیان که در خدمت حکومت ایران هستند، در خیابان‌ها با پرتاب کوکتل مولوتف، به ایجاد هرج و مرج می‌پردازند و با گلولۀ جنگی کورکورانه به جمعیت تیراندازی می‌کنند.

به گفتۀ او یکی از مهمترین مشکلات امروز عراق همین است که شبه نظامیانی که خود در خدمت حکومت ایران هستند، بسیار مسلح‌اند و دولت عراق هیچ کنترل و نظارتی بر آنان ندارد. همین واقعیت است که بگفتۀ کارشناسان عراق، خصومت با جمهوری اسلامی را در میان مردم عراق دامن زده است.

شهروندان عراقی، حکومت اسلامی ایران را به حمایت از دولتی فاسد در کشورشان متهم می‌کنند که خواهان سرنگونی آن هستند.