-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۸ آبان ۲۴, جمعه

گوگوش: «حتی» درافغانستان به من علاقه دارند!توهم خود بینی، ایرانیان را به پرتگاه ها و سراب ها خواهد کشانید.
نعیم جان پوپل در گفت وگو با برنامه «فانوس» شبکه تلویزیونی پیام افغان و همچنین درصحبت با استدیوی ۱۰ هارون یوسفی روایتی را بیان کرد که در روح من در جایگاه یک شنوندۀ موسیقی واهل این آب و خاک ( افغانستان) یک سیخ آتشی را فروبرد. پوپل بیان کرد که یک مصاحبه گوگوش را به تازه گی شنیده است که می گفت آهنگ های مرا در بسا کشور ها «حتی درافغانستان» می شنوند!

مگر گوگوش به چند زبان آهنگ می خواند که «حتی» درافغانستان او را می شنوند؟

نعیم پوپل خود از شنیدن این تحاشی نا هنرمندانه دلخور به نظر می رسید.

به نظر می رسد ذهن فائقهٔ آتشین معروف به گوگوش 69 ساله، هنوز از نظر فهم اصالت ها و اشتراکات فرهنگی میان مردمان منطقه، تهی یا قاطی شده با یک مشت زباله اندیشی است. او چه گونه هنرورزی است که « حتی» در سالیان «پیچه سفیدی» درنیافته است که دراقلیم چند ملیتی هواداران صدای خویش و بسترهای فرهنگی هنرپرور، محکوم به گمراهی است. وی یکی از آوازخوانان کاباره در ایران بود که بعد از سقوط شاه، سالیان متمادی در حجاب ظاهری فرو رفت و در آغوش یک آخوند تازه به دوران رسیده غنودن گرفت. اکنون مهم ترین مشغله موصوف، قراردادبندی با متخصصان جراحی صورت است که تا چه حدی هنوز امکان کشیدن پوست صورتش به جناحین گوش ها یا زیرچانه وجود دارد!

 در سال های زمامداری سردارداوود خان که گوگوش تازه راه خود را در میان هنرپذیران جامعه افغانستان باز کرده بود،  فضای درخشان شهروندی و هنرجویی درافغانستان تازه پا گرفته و رابطۀ جامعه ایران و دربار رضا پهلوی، پذیرای آوازخوانان و کمپوزیتوران شهیر ما بود. خانواده استاد زلاند، احمد ظاهر، نعیم پوپل، سلما جهانی، هنگامه، حسیب دلنواز، استاد مهوش، ظاهرهویدا، ژیلا، احمد ولی، افسانه، رخشانه و دیگران درجامعه شهری ایران شهره بودند. این زمانی بود که گوگوش درامواج دود تریاک و سیگار درکاباره های تهران می لولید و ازین دست به آن دست رد می شد. 
از گوگوش سوال شود که آهنگ « من آمده ام، عشق فریاد کند» از کدام دست دراختیارش قرار گرفت؟
چند تا از بهترین قطعه های اجرا شده به وسیله گوگوش ساخته فرید زلاند است؟
آهنگ ترانه های «مرهم»، «دریغ»، «شکایت»، «قلندر»، «پرسش»، «گمشده»، « باران»،«دلم خواست»، « سزاوار»، «شب بی من»، «من همون ایرانم» را چه کسی برایت داده است؟
 این چه طالعی بود که «حتی» از افغانستان بر مقدم رویت طلوع کرده است؟ سلامت وجدان برای هرکسی چه هنرمند و چه مخاطب هنر، لازمی است. 
فرید زلاند، برای بیش از سی آوازخوان درجه اول، دو و سه ایران، به شمول خود فایقه خان به تعداد 224 آهنگ ماندگار ساخته است.
من این متن فشرده را ازبهر یاددهانی نگاشتم. البته قطعاً حساب فرهنگیان، دانشوران، وبزرگان ادب و فرهنگ ایران را از گوگوش ها جدا می دانم. ای چه بسا که فرهیخته گان ایران، گوگوش را با یک «جنده» دریک ترازو قرار می دهند.