-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۸ آذر ۱۲, سه‌شنبه

اخطار میلر - اسد و تجویز تابلیت مرگ به جنرال دوستم

انتقال اعتراضات گردشی از کابل به شمال و بن بست
بعد از شروع موج اعتراضات انتخاباتی منظم تر در شمال افغانستان علیه گروه تقلب، جنرال اسکات میلر، فرمانده نیروهایی آمریکایی و ناتو در افغانستان و اسدالله خالد، با جنرال عبدالرشید دوستم، در شهر شبرغان، مرکز جوزجان دیدار کردند.

تا کنون هیچ سند رسمی وجود ندارد که مثلاً جنرال سکات یا اسدالله خالد به اوامر رسمی یا دایرکتیف دفاع از سوی جنرال دوستم به حیث ( ظاهراً معاون اول ریاست جمهوری اسلامی افغانستان!) ترتیب اثر داده باشد. اما قدرت نمایی مردمی تیم ثبات و همگرایی، آن ها را به اتاق جنرال کشانید.

جنرال سکات دو مدال به سینه جنرال دوستم الصاق کرد که درنوع خود، یک تابلیت مرگ است. چهره تاریک و پُر شده از خشم جنرال دوستم بعد از ختم مذاکرات اضطراری بیانگر همه چیزی است که قرار است اتفاق بیفتد.

 جنرال دوستم در برابر فشار دوجانبه دومهمان التیماتوم آور، از میدان به در نرفته و مسوولیت را به گردن رهبر تیم انتخاباتی، دکترعبدالله انداخته است. این درحالی است که عبدالله به امریکایی ها گفته است که این بار (ظاهراً) تصمیم گیرنده نهایی تیم انتخاباتی نیست و سران عمده ائتلاف انتخاباتی باید از نتایج راضی باشند.
به نظر می رسد دیگر هیچ مانعی برای سوار کردن غیرقانونی اشرف غنی به زین قدرت، وجود ندارد. عبدالله در باشگاه متحدان بین المللی یک «دوست» فاقد چالش است. هنوز مشخص نیست که جنرال دوستم به حیث محور پروزن تسلیم تقدیر شده است یا خیر؟!

جنرال میلردرقات کردن دست فرماندهان قدرتمند و گره زدن آن در پشت سرشان، خبره است. با این حال جنرال دوستم روی پل باریک ولرزان قرار گرفته است که یا درنقش یک تابع بلامنازع، روش سکوت پیشه کرده و به روی تاریخ مبارزات ملی فقط پلک بزند؛ یا به میدان آخرین نبرد پا بگذارد.  او توپ را به میدان عبدالله انداخته؛ اما در میدان عبدالله همیشه توپ در گردش بوده، این قدر است که تیم رقیب و متحدان جهانی همیشه توپ را با پای خود عبدالله در دروازه تیم سیاسی داخل کرده اند.