-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۸ دی ۴, چهارشنبه

کنسرت درعربستان، مجاز؛ درهرات حرام است


اما مجیب الرحمان انصاری درهرات علم برداشته که وظیفه طلبه، تنفیذ «حکم خداست».فساد سالاری، هیولایی پیل تن؛ اما مولوی ها شب پره های کوچک اند. قانون درگرو فساد کاران و شریعت ملکیت بلامنازع مفتیان است.

۸صبح، کابل: مجیب‌الرحمن انصاری، خطیب مسجد جامع گازرگاه هرات می‌گوید، در صورت دست‌گیری افراد به اتهاماتی چون زنا، شراب‌خواری و قماربازی در شمال شهر هرات، حدود را بر آن‌ها جاری می‌کند. آقای انصاری گفته است که دیگر منتظر عمل‌کرد حکومت نخواهد نشست.

از سه روز به این طرف در رسانه‌های اجتماعی کلیپ سخنرانی این روحانی مشهور هرات دست به دست می‌شود که آقای انصاری در آن از ناتوانی دولت در مبارزه با فساد اخلاقی هشدار می‌دهد.

مجیب‌الرحمن انصاری، خطیب و امام مسجد جامع دارالعلوم عالی انصار و از روحانیون پر نفوذ هرات است. او در سخنانی خطاب به هوادارانش می‌گوید: «یک هزار طلبه در مسجد جامع گازرگاه درس می‌خوانند. این طلبه‌ها به کدام روز به درد می‌خورند؟»

وی می‌افزاید اگر کسی به ظن دزدی از منطقه «گازرگاه» و مناطق اطراف آرامگاه خواجه عبدالله انصاری بازداشت شد، به دارالافتای عالی انصار تحویل داده می‌شود و هر فیصله‌ای که انجام شد، «به حکم خدا» بر آن جاری می‌گردد.

او ادامه می‌دهد: «اگر دارالافتا فیصله کرد که دستش قطع شود، تمام نهادهای حقوق بشر که جمع هم بشوند، دست دزد قطع می‌شود»
در ویدیویی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده دیده می‌شود که حین سخنرانی آقای انصاری، شماری از جوانان به شکل «رژه» از مقابل او عبور می‌کنند.

در همین حال عبدالقیوم رحیمی، والی هرات به رسانه‌ها می‌گوید که روحانیون وظیفه تبلیغ را دارند و باید در مورد مفاسد اخلاقی صحبت کنند اما اجرای قانون وظیفه پولیس است.

وی می‌افزاید که زیر چتر دموکراسی، هر کس می‌تواند نظرش را بیان کند اما «تنفیذ قانون، وظیفه من به عنوان والی هرات و نیروهای امنیتی پولیس» است. آقای رحیمی تصریح می‌کند که در جامعه بشری ناهنجاری‌های اخلاقی همیشه وجود داشته است.

با تمام این‌ها بین برخی از روشنفکران و حلقات فعالان مدنی نگرانی‌هایی از صحبت‌های اخیر آقای انصاری مطرح کرده‌اند. مجیب‌الرحمن انصاری پیش از این دست‌کم یک‌بار جلو برگزاری کانسرت شفیق مرید را در شهر هرات گرفته بود. او در سال‌های اخیر در عربستان سعودی تحصیل کرده و یکی از مشهورترین روحانیون در ولایت هرات در غرب کشور است.