-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۸ آذر ۲۶, سه‌شنبه

تصادم ابدی شرع با مدنیت سرنوشت افغانستان را تباه کرده است

«بلوغ شرعی» کلاهی است که اکنون برسرمطالبات قانونی می گذارند. عایشه، یک قربانی بود یا «بالغ شرعی»؟یک تشکل اسلامگرا در افغانستان به نام "شورای علمای اهل سنت" با قانون حمایت از حقوق کودکان که به تازگی از تصویب مجلس نمایندگان گذشت مخالفت کرده و آن را "خلاف شرع" خوانده است.

عبدالصبور، یکی از اعضای این شورا با انتشار عکسی از نشست اخیر این تشکل به ریاست مولوی تره‌خیل محمدی، عضو سابق پارلمان افغانستان،‌ در صفحه فیسبوکش نوشته که شورا در جلسه روز دوشنبه (۱۸ قوس/آذر)،‌ تصویب قانون حمایت از کودکان را "غیراسلامی،‌ غیرافغانی و مغایر آیات قرآن و حدیث" خوانده است.

فرمان تقنینی (حکم حکومتی) رئیس‌جمهور افغانستان با نام قانون حمایت از حقوق کودکان،‌ سرانجام پس از دو سال جنجال،‌ در جلسه هفته گذشته مجلس نمایندگان افغانستان تصویب شد.

بخش جنجالی این قانون،‌ تعیین ۱۸ سالگی به عنوان سن پایان دوره کودکی است که دست افغانستان را برای اجرای میثاق‌های بین‌المللی حقوق کودک و جلوگیری از کودک همسری باز می‌کند.
نمایندگان اسلامگرا در آن نشست مجلس،‌ با دلایلی شبیه آنچه اکنون شورای علمای اهل سنت افغانستان برمی‌شمارد، تعیین ۱۸ سالگی به عنوان پایان دوره کودکی را خلاف شرع اسلام خواندند و به جای آن بر بلوغ شرعی تاکید کردند.
این شورا به چند آیه و حدیث در زمینه سن بلوغ،‌ از جمله ازدواج پیامبر مسلمانان با عایشه در "۹ سالگی" اشاره کرده و گفته: "آیا افغانستان یک کشور اسلامی است یا اروپاست که دختران و پسران تا ۱۸ سالگی هرکاری دلشان خواست بکنند؟"