-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۸ دی ۱۷, سه‌شنبه

احتمال جنگ آمریکا و حکومت ایران چقدر است؟

فواد ایزدی کارشناس مسائل بین الملل در گفتگو با سایت فرارو گفت: زمانی که یک طرف موضوع آمریکاست، احتمال جنگ ممکن است که وجود داشته باشد. آمریکایی‌ها در طول تاریخ شان بازه زمانی وجود نداشته که درگیر جنگ نباشد. از این جهت وقتی در مورد آمریکا صحبت می‌شود هر زمان احتمال وقوع جنگ وجود دارد.

ایزدی تصریح کرد: آقای ترامپ تاکنون به حرف افراد جنگ طلب در آمریکا گوش نداده بود. اما حالا با هدف قراردادن سردار سلیمانی، آن‌ها منتظر هستند که جواب جمهوری اسلامی به این جنایت را ببینند.

وی اذعان داشت: اگر جمهوری اسلامی جواب درخور جنایت ندهد احساس آن‌ها این است که می‌شود به جمهوری اسلامی هم حمله کرد. اگر جواب جدی داده شود آن زمان متوجه می‌شوند که قدرت بازدارندگی و امکان استفاده از این قدرت هم برای ما وجود دارد. از این جهت خطر جنگ گسترده‌تر را این پاسخ جدی‌تر می‌تواند متوقف یا به عقب بیاندازد.

این استاد دانشگاه در پاسخ به این پرسش که آیا قوانین داخلی آمریکا اجازه استفاده از گزینه نظامی را به ترامپ خواهد داد، گفت: مجلس نمایندگان آمریکا یک فرصت داشت که از آن استفاده نکرد. قانون National Defense Authorization Act) NDAA) که بودجه پنتاگون ذیل این قانون نوشته می‌شود. در آن بندی وجود داشت که براساس این بند حمله نظامی به جمهوری اسلامی به مجوز کنگره نیاز داشته باشد. "

ایزدی افزود: این بند در مجلس نمایندگان که در اختیار اکثریت دموکرات هاست رای نیاورد و این فرصت از دست رفت. اما این قابلیت در مجلس نمایندگان آمریکا وجود دارد که قانونی تصویب کند که ترامپ را در گزینه نظامی متوقف کند. اما تاکنون چنین اقدامی در مجلس نمایندگان شکل نگرفته است.