-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۸ دی ۱۷, سه‌شنبه

آمرستار: اگر نباشم، غوربند هلمند دوم می شود


قربانیان عبدالله، غنی و صالحچندی قبل برایش گفتم:" آمرصاحب احتیاط کن که زده میشی". خندید و گفت در طول بیشتر از پنجاه سال عمرم از بیش از 35 حمله جان به سلامت برده ام باز هم توکل بخدا بی اجل مرگ نیست و ادامه داد والله باالله انجنیر صاحب تا هنوز به کسی نگفته ام اما به تو میگویم از همه چیز خسته شده ام هرکسی جای من میبود او ( آب ) میشد با اینهمه فشاری که بالای من هست. نباشم این غوربند یا هلمند دوم است و یا کندز دوم همین چند روز پیش داعش پلان داشت موجودیت خود را در ولسوالی شیخ علی اعلان کند سرکوبش کردم . از دولت خود ما می ترسم، دولتی که برای حاکمیت اش خون داده ایم.
آمر ستار از قدرتمندترین فرماندهان جهادی ولایت پروان و شمالی بزرگ بود که بر علاوه پروان در شماری دیگری از ولایات از جمله در بغلان، بامیان ، سمنگان و..... نفوذ داشت. در پنجسالِ مقاومت در دره غوربند طالبان حاکم بودند وقتی در سال 2001 شکست خوردند از طرف بامیان حزب وحدت و از شمالی برخی از قوماندانان شمالی تاکید بر مجازات مردم غوربند به خاطر پناه دادن شان به طالبان داشتند اما آمر عبدالستار دره غوربند و مردم آن را از میان این خشم و نفرت به سلامت بیرون کرد و نگذاشت حتی بینی کسی خون شود. آمر ستار پل ارتباطی مردم غوربند با ولایات و مناطق همجوار بود. او مرد شجاع و سرکش بود من بارها از دهن خودش شنیدم بودم که میگفت من پس از احمدشاه مسعود کسی را بحیث آمر خود قطعاً قبول ندارم و به همین خاطر خوشِ هیچ کسی از اربابان قدرت در مرکز و در سطح ولایت نمی آمد و همه در دسیسه سازی بر علیه او هماهنگ عمل میکردند.
در طی 13 سال حکومت کرزی هرآن چه دسیسه و توطئه بود بر علیه این فرمانده دریغ نکردند، سیما سمر ، صبغت الله مجددی، کریم خلیلی هم در خرد و خمیر کردن فرمانده ستار از هیچ تلاشی دریغ نکردند. حنیف اتمر هم در سال های پسین رذالت های خود را کرد اینهمه مخالفت ها با آمر ستار عوامل مختلف داشت اما عمده ترین دلیل اش انگیز فاشیزم و برتری طلبی در نزد حلقات مشخص بود که با مظلوم نمایی های شان حتی سیما سمر، مرحوم مجددی، کریم خلیلی و شماری زیادی از مردم غوربند را نیز اغفال کرده بودند.
آمر ستار دوبار و در دو انتخابات با تمام قوت از عبدالله عبد الله حمایت کرد اما این عبدالله نامرد نتوانست از دسیسه سازی های دولتی علیه او جلو گیری کند. بلاخره درین انتخابات از اشرف غنی حمایت کرد و حدود ده هزار رای هم به غنی احمدزی آورد. اخیراً شماری از افراد نزدیک به عبدالله عبدالله در فیسبوک ها علیه او جبهه گیری داشتند.
همانگونه که هیچ انسانی خالی از خطا کاری ها و اشتباهات عمدی و سهوی بوده نمیتواند و همانگونه که هیچ تفنگ بدست و زورمندی به وزن آمر عبدالستار حلوا بخش نکرده اند و خصوصاً بستگان و افراد زیر دست این افراد در سرتاسر افغانستان مرتکب خطاها و گاهی هم جنایات بیشمار شده اند آمر ستار نیز مستثنی بوده نمیتواند که حساب و کتاب شان نزد پروردگار است. اگر اوضاع افغانستان همینطور پیش برود به زودی مردم پروان و بخصوص مردم دره غوربند نبود او را در تمامی ابعاد احساس خواهند کرد.

عبدالله عبدالله ، امرالله صالح و غنی احمدزی باید پاسخ بدهند که بکدامین جرم آمر ستار را محکمه صحرایی کردند مگر او از انس حقانی و از غداران و دزدان و فساد پیشه های دیگر که در زیر بال حکومت شب و روز مصروف چپاول و خیانت وفساد اند خطرناکتر بود؟؟
عبدالله سخی