-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۸ دی ۳۰, دوشنبه

منابع اروپايی: آمریکا دنبال تغییر رژیم ایران است

بعد از هلاکت قاسم سلیمانی، ظاهرا برخی محافل اندیشکده‌ای اروپایی به این جمع بندی رسیده‌اند که سیاست ترامپ در مقابل رژیم ایران موثر بوده است.

تحلیلگران اندیشکده «انستیتوی سلطنتی خدمات متحد» (اندیشکده برجسته نظامی بریتانیا)، بر این باور هستند که پاسخ نامتناسب ترامپ به رژیم ایران (هلاکت سلیمانی)، جمهوری اسلامی را شوکه و سردرگم کرده است.

براساس همین ارزیابی، کارشناسان اندیشکده مزبور به خبرنگار نشریه آتلانتیک آمریکا گفته اند عملیات حذف سلیمانی، یک پیروزی برای ترامپ بود. مایکل استفنز، دیپلمات سابق بریتانیایی و پژوهشگر فعلی انستیتوی فوق گفت: حذف سلیمانی به طور اساسی، بازی را عوض کرد. این یک ضربه غافلگیرانه بود که درک آن‌ها (رژیم ایران) درباره چگونگی پاسخ آمریکا در آینده را به هم ریخت. به طور خلاصه، این یک پیروزی برای ترامپ بود.

این منبع با عنوان "اروپا در کشاکش رژیم ایران و آمریکا"، نوشت: اگر چه اروپایی‌ها از لزوم امضای توافق جدید به جای برجام سخن می‌گویند، اما هنوز هم نسبت به اهداف نهایی استراتژی آمریکا در برابر ایران تردید دارند. ظاهرا آن‌ها نگران هستند که آمریکا دنبال تغییر رفتار جمهوری اسلامی نیست، بلکه دنبال تغییر رژیم در ایران است.