-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۸ بهمن ۲, چهارشنبه

ملابرادر اکنون به جای اشرف غنی امور روزانه دولت را به پیش می برد

طالبان: با نماینده آمریکا و فرمانده ناتو در افغانستان گفتگو کردیم.

طالبان از دیدار معاون سیاسی این گروه با نماینده آمریکا دیدار و گفتگو کرد.
به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «سهیل شاهین» سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر با انتشار بیانیه‌ای خبر داد که شب گذشته «ملا عبدالغنی برادر» معاون سیاسی رهبر طالبان با «زلمی خلیلزاد» نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان و ژنرال «اسکات میلر» فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان دیدار کردند.
این سخنگوی طالبان افزود که در این دیدار، «شیر محمد عباس استانکزی» و «امیرخان متقی» از اعضای ارشد تیم مذاکره‌کننده طالبان نیز حضور داشتند و دو طرف درباره «اقدامات بعدی» گفت‌وگوی مفصلی داشتند.
شاهین ادامه داد که هیئت آمریکا و نمایندگان طالبان امروز نیز نشست مشترکی را برگزار خواهند کرد.
دو طرف روز چهارشنبه و پنجشنبه هفته گذشته نیز در دیدار با یکدیگر درباره «امضای توافقنامه صلح و چگونگی مراسم آن» گفت‌وگو کردند و به گفته سخنگوی طالبان در این مذاکرات هیچ چیز جدیدی وارد نشده است.
شاهین اخیراً به «دان نیوز» نیز گفته بود که طالبان با طرف آمریکایی توافق کرده تا در روزهای منتهی به امضای توافقنامه صلح "عملیات نظامی" خود را کاهش دهد اما این به معنی آتش‌بس نخواهد بود و دلیل این اقدام را نیز ایجاد گذرگاهی امن برای خروج نیروهای خارجی از افغانستان عنوان کرد.
به گزارش الوقت، در حالی که از تقریبا دو ماه پیش به این سو روند مذاکرات صلح افغانستان با حضور نمایندگان طالبان و آمریکا باردیگر از سر گرفته شده است، اما نتایج این مذاکرات همچنان نامشخص است.
ریاست گروه طالبان در مذاکرات دوحه برعهده "ملا برادر" است و هیات نمایندگان آمریکا را نیز زلمای خلیل‌زاد سرپرستی می‌کند.
 شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان با انتشار یک بیانیه ویدیویی از پیشرفت در مذاکرات صلح افغانستان خبر داده بود.
اگرچه هنوز نتایج مذاکرات اخیر میان طالبان و آمریکا مشخص و معلوم نیست، اما آن چه بیش از همه هویداست، بیم و امید دولت کابل از این مذاکرات است.
دولت کابل بسیار نگران است که مبادا آمریکا در گفتگوهای صلح با طالبان به توافق برسد و در عمل دولت کابل به حاشیه رانده شود، از همین رو نیز سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرده که هرگونه مذاکره صلح طالبان تنها زمانی معتبر است که به یک آتش بس با دولت مرکزی افغانستان منجر شود. در واقع حکومت افغانستان هشدار می‌دهد، در صورتی‌که نمایندگان آمریکا و طالبان در مذاکراتشان به برقراری آتش‌بس توافق نکنند، تلاش‌های صلح طالبان و آمریکا بی‌نتیجه خواهد بود و به غیر از آتش‌بس؛ طرحی دیگری زیر نام "کاهش خشونت‌ها" برای کابل قابل قبول نیست.