-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۸ بهمن ۱۶, چهارشنبه

لندن قبله دوم مسلمین جهان است

کامبیز فتاحی در گزارشی مستند برای در بی‌بی‌سی، نشان داده که حجت‌الاسلام سعید رضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ایران قبلا در حوزه نفت در لندن فعال بوده است. او و دو فرزندش (عباس و محمدمهدی) چهار خانه در لندن به ارزش ۲.۱میلیون پوند (۳۷میلیارد‌ تومان) خریده‌اند. فرزندان او تابعیت بریتانیایی دارند.
آقای عاملی که با دخالت و سفارش دفتر خامنه‌ای به عنوان دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی منصوب شد، یک نماد از نسل خاصی از روحانیون صاحب منصب در نظام است.
عاملی، روحانی تیپ قم‌نشین نیست که چندتا مسئله خوانده باشد و یک رساله کپی کرده باشد. او درلندن و جهان غرب زیسته و‌ جهان دیده است. مرتب تبلیغ می‌شد که اهل علم و رسانه است، رکن تاسیس دانشکده مطالعات جهان بوده. می‌گفتند ملای باسواد با دانشگاه پیوند دارد، از سیاست کلان می‌گوید و چشم‌انداز می‌نویسد.
حالا گزارش تازه بی‌بی‌سی به ما می‌گوید این ملای عالم‌نمای فرنگ‌گشته، در واقع شریک سفره نفت و رانت بوده و با آقازاده‌های غرب‌نشین و ثروتش در خارج، نیمه دیگری دارد که همواره از چشم عوام پنهان مانده است. گویی او یک مکارم‌شیرازی تاجر شکر است که انگلیسی هم بلد است.
تصویر تازه از عاملی عجیب نیست. آیت‌الله فاضل‌لنکرانی روزگاری گفته بود لندن قبله دوم مسلمین جهان است، باز هم نمونه عاملی در لندن پیدا می‌شود. رضا حقیقت نژاد