-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۹ فروردین ۶, چهارشنبه

نیویورک تایمز: « نگذارید ترمپ فرار کند»!

نتیجه سرکشی های ترمپرادیو بین‌المللی چین: نیویورک تایمز چندی پیش تحلیلی با عنوان «نگذاریم ترامپ فرار کند» منتشر کرد. در این مقاله به برخوردهای متناقض رهبر آمریکا در مساله کرونا اشاره شده است: نخست این که وی به مدت حدود دو ماه شیوع کروناویروس در آمریکا را کم رنگ جلوه داد، اما چند روز پیش ناگهان مدعی شد شخصا زود تر شدت این بلایا را پیش بینی کرده است. دوم این که، ابتدا تلاش های چین در مقابله با کرونا را ستایش کرد و مورد تایید قرار داد، اما بعد پی در پی عملکرد چین را لجن مال کرد و حتی ویروس کرونا را ویروس چینی نامید.
اطلاعات فاش شده در تفسیر نیویورک تایمز کاملا واضح است، هدف از اقدام آمریکا مقصر دانستن چین و توجیهی بر ناکارآمدی خود در مقابله با بیماری همه گیر، نجات بازار سهام آمریکا و پاسخ به انتقادهای اجتماعی است. اما اخیرا مجموعه وقایعی مانند پورتال اطلاعاتی و پورتال سهام، عصبانیت فزاینده ای را در بین مردم آمریکا برانگیخته است. برخی سیاست بازان آمریکا پیشاپیش سهام خود را فروختند بدون این که در مورد خطرات به مردم هشدار دهند، حتی عنوان کردند که دولت آمریکا برای پیشگیری و مهار کرونا اقداماتی در پیش گرفته است. آن ها تنها سرمایه را در نگاه خود دارند، زندگی یا مرگ مردم را نادیده می گیرند.
آن چه جدی تر باعث سلب اعتماد مردم آمریکا شد، این بود که با کمبود منابع تست کافی، بسیاری از شخصیت های مشهور سیاسی و اجتماعی آمریکا در پذیرش تست در اولویت قرار گرفتند، حتی اگر نشانه بیماری هم نداشته باشند. پاسخ رییس جمهور آمریکا در این باره این گونه است که، شاید واقعیت زندگی همین است. متاسفانه آرمان «همه انسان ها با هم برابرند» که توماس جفرسون یکی از بنیانگذاران آمریکا در بیانیه استقلال آورده، در جامعه آمریکا کاملا ذوب شده است.
در حال حاضر آمریکا به یکی از کشورها با وخیم ترین وضعیت شیوع کروناویرس در جهان تبدیل شده است، پژوهشگران دانشگاه کلمبیا هشدار داده اند، اگر بیماری کنترل نشود، موارد ابتلای روزانه به کرونا در آمریکا احتمالا به 500 هزار نفر می رسد. اما سیاستبازان آمریکا در این باره تامل نکرده و به سرعت اشتباه خود را اصلاح نمی کنند، بلکه با تمام قدرت با مقصر دانستن چین قصد دارند توجه مردم را به مساله ای دیگر جلب کنند.
به برخی سیاستبازان آمریکا توصیه می کنیم توانایی های خود را بیش از حد دست بالا نگیرند، به ضریب هوشی مردم توهین نکنند، واقعا سلامتی مردم را در اولویت قرار دهند، هرچه زودتر راهکار را از مقصر دانستن دیگران به سمت رفع نیازهای ضروری برای مبارزه با کرونا تغییر دهند