-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۹ فروردین ۵, سه‌شنبه

جزئیات سفر پمپئو | مقاومت عبدالله | شکست خلیلزاد


کاپی 
دیروز بعد از اعلامیه های ناگهانی روسیه، ایران و ترکیه در عدم به رسمیت شناختن نتایج تقلبی به نفع غنی، امریکا هم نگران شده و هم بر عبدالله خشمگین. با آنکه خلیلزاد به وزیر خارجه آمریکا گفته بوده که حرف های عبدالله اهمیت ندارد و مجبور است عبدالله غنی را بپذیرد و در آخر می پذیرد؛ اما باز هم وزیر خارجه آمریکا گفته باید خودم از نزدیک وضعیت افغانستان را ببینم و خلیلزاد را صبح امروز گرفته به کابل میآیند.

اما پاسخ داکتر عبدالله به پمپئو چی بوده؟
پمپئو اول فکر میکرده عبدالله چند چوکی می خواهد. چون خلیلزاد تبلیغات دروغین زیاد کرده بوده. اما عبدالله اینبار خیلی شجاعانه ایستاده و گفته مردم افغانستان هرگز به من اجازه نمی دهند در مقابل کسی که در انتخابات یک میلیون رای تقلب کرده مدارا کنم. ما از کسی چوکی هم گدایی نمی کنیم ما خواستار نجات مردم سالاری هستیم و مردم به چیزی کمتر از به کرسی نشاندن اراده و رای پاک خود راضی نیستند.‌
پمپئو گفته صلح برای ما اولویت دارد مردم افغانستان و جهان از جنگ خسته اند. عبدالله گفته ما هم همین چیز را می خواهیم و از اول هم از صلح بدون قید و شرط حمایت کرده ایم. پمپئو از عبدالله پرسیده که خوب طرح تو چی است؟
عبدالله گفته بر اساس آرای پاک مردم من رئیس جمهور هستم ولی بخاطر روند صلح و درخواست شما آماده ام غنی را منحیث نخست وزیر اجرایی با 50 فیصد قدرت بپذیرم. پمپئو ضمن خشمگین شدن بر خلیلزاد به خاطر روایت های غلط اش از وضعیت افغانستان؛ گفته: باشه من دوباره در این مورد با غنی حرف می زنم و هردو یک جا با هم ملاقات کنید. غنی هم گفته من آماده ام ۵۰ فیصد قدرت را با نخست وزیر اجرایی به عبدالله بدهم؛ ولی ارگ را هرگز نمی دهم؛ چون بر اساس اعلام کمیسیون من صاحب ارگ هستم.

تلاش یک روزه پمپئو بدون نتیجه و با یک عالم خشم بر خلیلزاد به پایان رسیده.