-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۸ اسفند ۱۷, شنبه

مردم افغانستان چاره‌ ای غیر از اعتماد به طالبان ندارند

منبع: آسیاتایمز / مترجم: طلا تسلیمی 
نویسنده: لوک کافی

یک مساله کاملا مشخص است؛ مردم افغانستان چاره‌ ای غیر از اعتماد به طالبان ندارند. توافق بین طالبان و دولت در کابل، آخرین توافق بین دو گروهی است که سرنوشت و امکان موفقیت روند صلح را تعیین می کنند.

از سال ۲۰۰۱ تا کنون بیش از ۲۴۰۰ آمریکایی در افغانستان جان خود را از دست داده اند و ۲۰ هزار و ۵۰۰ نفر نیز زخمی شده اند. ایالات متحده باید به وضوح مشخص سازد که اگر طالبان در هر بخشی از توافق کم کاری کند، عواقب آن را خواهد کشید. ایالات متحده همچنین باید این مساله را برای طالبان و جامعه بین‌ المللی مشخص کند که دولت مشروع افغانستان را یک شریک مهم برای خود می داند و آن را رها نخواهد ساخت.

در ماه های آینده بالا و پایین های بسیاری وجود خواهد داشت، پیشرفت سریع حاصل نمی شود و ممکن است گاهی به نظر برسد که مذاکرات فرو خواهند پاشید یا هیچ نتیجه ای نخواهند داشت. مردم افغانستان در بیش از ۴۰ سال گذشته آسیب های بسیاری را از جنگ متحمل شده اند و برنامه صلح می تواند یک رویکرد واقع گرایانه، مسئولانه و منطقی باشد.

وینستون چرچیل جوان در سال ۱۸۹۷ زمانی که داشت با یک افسر ارتش بریتانیا بر سر مرز امروزی افغانستان-پاکستان بحث می کرد گفت: «هیچ اقدام کلی در سطح گسترده وجود ندارد؛ هیچ موفقیت مشهودی نیست؛ هیچ تسلیم مهمی صورت نمی گیرد؛ هیچ شانسی برای کودتا نیست؛ کار دشوار و طاقت فرساست و باید انجام شود. جنگ تنها یک اتفاق کوچک است. پیروزی را باید در نتیجه جستجو کرد.» برخی مسائل هرگز تغییر نمی کنند. آنچه درباره سال ۱۸۹۷ صدق می کرد، در سال ۲۰۲۰ نیز می‌ تواند درست باشد. شرایط ساده نخواهد بود و عقب نشینی هایی رخ خواهد داد و همانطور که چرچیل یادآوری کرده، کار سخت و طاقت فرساست.

تا زمانی که هدف ایمن بودن آمریکا و متحدانش از تروریسم باشد و تا زمانی که تصور شود که تحقق صلح برای افغان ها ممکن است، این روند ارزش تلاش کردن دارد.