-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۸ اسفند ۱۷, شنبه

ضربت مهلک بر گروه طالبان وارد آمد


اعلامیه مشترک روسیه و امریکا: جامعه جهانی تشکیل دوباره امارت اسلامی را نمی‌پذیرد.
روبرداشت از هشت صبح

امریکا و روسیه در مورد موافقت‌نامه‌ی صلح دوحه یک اعلامیه مشترک ۱۲ ماده‌ای را صادر کرده‌اند. براساس این اعلامیه که روز جمعه، شانزدهم حوت، از سوی وزارت خارجه  امریکا منتشر شد، نماینده‌گان امریکا و روسیه تأکید کرده‌اند که نظام «امارت اسلامی» طالبان از سوی جامعه جهانی و سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته نمی‌شود و جامعه بین‌المللی بازساخت «امارت اسلامی» را نیز نمی‌پذیرد و آن را مورد حمایت قرار نمی‌دهد.

در این اعلامیه، روسیه و امریکا امضای موافقت‌نامه‌ی صلح در دوحه میان واشنگتن و طالبان را یک اقدام مهم برای پایان دادن به جنگ و گشودن درهای مذاکرات بین‌الافغانی عنوان کرده و از آن استقبال کرده‌‎اند.

در اعلامیه هم‌چنان تعهد شده است که با همه‌ی افغان‌ها از جمله دولت جمهوری اسلامی افغانستان، رهبران سیاسی، جامعه مدنی و طالبان، برای رسیدن به یک توافق‌نامه صلح جامع و پایدار که به پایان جنگ کمک کند و ثبات و امنیت جهانی را برگرداند، همکاری خواهد شد.

 دو طرف صلح جامع و پایدار را نتیجه یک توافق سیاسی حاصل از مذاکره فراگیر بین‌الافغانی توصیف کرده‌اند.

امریکا و روسیه، از تعهد طالبان برای پیوستن به یک پروسه سیاسی و نقش احتمالی آن‌ها در یک «دولت جدید اسلامی» پس از پایان جنگ افغانستان که در مذاکرات بین‌الافغانی تعیین خواهد شد، استقبال کرده‌اند.