-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۸ اسفند ۲۷, سه‌شنبه

تا یک سال، تخم مردم کنده می شود!

به این تمکین که ساقی باده در پیمانه می ریزد
رسد تا دورِما، دیوار این میخانه می ریزد

نخستین آزمایش واکسنی که علیه ویروس کورونا در ایالات متحده تهیه شده،  روی چندین داوطلب جوان و سالم آزمایش می شود. ولی خوشبینانه ترین ارزیابی آن است که دست کم یک سال طول خواهد کشید که همه آزمایش های لازم انجام گیرد و این واکسن به بازار آید.
 برخی از دست اندرکاران در ایالات متحده می گویند که دوران آزمایش این واکسن ممکن است حتی یک سال و نیم هم به درازا بکشد. هدف از آزمایشی که امروز روی گروهی از جوانان سالم و داوطلب انجام می گیرد، آن است که عوارض جانبی واکسن جدید آزمایش شود. واکسن آزمایشی، فاقد خود ویروس کورونا خواهد بود و از این رو، آزمایش آن به روی انسان خطرناک نیست و پژوهشگران اطمینان می دهند که هیچ یک از داوطلبان به کورونا مبتلا نخواهد شد.

معمولا آزمایش داروهای تازه و اعطای اجازه استفاده از آن، روندی طولانی است که حتی ممکن است ده سال به درازا بکشد. ولی این بار تلاش می شود که واکسن هرچه زودتر آزمایش شود و مراحل اداری آن به انجام برسد.

هم اکنون در چندین کشور جهان و از جمله اسرائیل، تلاش برای تولید واکسن ضد کورونا جریان دارد. در چین، آلمان و چندین کشور دیگر نیز برخی از آزمایشگاه ها در این تلاش سهیم هستند. اسرائیل برای مبادله اطلاعات و تجربه در این زمینه، با پژوهشگران بسیاری از کشورها در تماس است و مرتبا تبادل نظر صورت می گیرد.