-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۹ فروردین ۳, یکشنبه

خرافه باوری ملاامام ها

حمید زاده
پیشتر مصاحبۀ تازۀ عبدالکریم سروش، فیلسوف مسلمان ایرانی را در مورد کرونا، شهر قم و خرافه‌باوری و خرافه باورندان روحانیان این شهر خواندم.
 این فیلسوف مسلمان می‌گوید خداوند هیچ تضمینی برای قبول کردن دعای ما انسان‌ها و دین‌داران نداده است. او می‌گوید«دعا ابراز بندگی است نه ابزار زندگی.» خدا به درد همه‌ی غم‌ها نمی‌خورد. امامان و فرزندان امامان و همه‌ی کسانی که در زیارت‌ها خوابیده اند مثل ما بودند: انسان، ناتوان، ضعیف و مردنی در برابر امراض. آنان همانند ما هنگام مریضی به طبیب مراجعه می‌کردند.
 امامان و پیامبران مرده و اهل و بیت‌شان هیچ دردی از بشر کنونی را دوا نخواهند کرد. سروش تذکر داده که وقتی پیامبر اسلام مریض می‌شد به طبیب‌های حجاز مراجعه می‌کرد، و حضرت علی برای درمان درد خود به طبیب یهودی مراجعه کرد. پس این همه شیخ نادان، روحانیون مداح و سفله‌پرور روی سر انسان بی‌سواد جوامع کنونی ما کلاه می‌گذارند، دارند مردم را فریب می‌دهند. دوستان عزیز، مراقب خود باشید و فقط به توصیه‌های پزشکان و متخصصان گوش بدهید.