-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۸ اسفند ۲۵, یکشنبه

حذف ایران از روند مذاکرات دقیقا پیام عکس خواهد داشت

مصاحبه با فاطمه امان، یکی از اعضای ارشد مرکز جنوب آسیا در شورای آتلانتیک
منبع: دولتداری مسئولانه (ریسپانسیبل استیت کرفت) / مترجم: طلا تسلیمیمذاکرات طالبان با دولت افغانستان می‌تواند به طور واقع گرایانه به مناسبات تقسیم قدرت منجر شود؟ یا فکر می کنید که درگیری ها تشدید می شوند؟

 فاطمه امان: تقسیم قدرت به شدت دشوار خواهد بود و شواهد موجود نشان می دهند که خشونت و تنش به این زودی ‌ها پایان نخواهد یافت. طبق گزارش ‌ها، از زمان توافق طالبان بارها به نیروهای افغان حمله کرده است. مساله دیگری که نباید فراموش شود این است که طالبان یک گروه متحد با فرماندهی مرکزی نیست؛ شاخه های زیادی دارد که برخی از آنها با یکدیگر مخالف هستند. این احتمال وجود دارد که در داخل گروه بر سر مناسبات با ایالات متحده اختلافاتی ایجاد شود.

پاکستان به این توافق چه واکنشی نشان خواهد داد؟

 فاطمه امان: پاکستان کاملا در روند مذاکرات نقش داشته است. در حقیقت، این پاکستان بود که مذاکرات مستقیم بین ایالات متحده و طالبان در سال ۲۰۱۸ را تسهیل کرد. آنها درباره «اخلال گران»ی در داخل و خارج از افغانستان نیز هشدار دادند. احتمالا از روند امور تا اینجای کار راضی هستند.

هند از توافق راضی است؟

فاطمه امان: به طور کلی هند به هر چیزی که پاکستان در رابطه با افغانستان از آن حمایت کند، مشکوک است. هند در افغانستان سرمایه گذاری کرده و همواره مخالف طالبان و هر توافقی با این گروه بوده است. از آن جایی که چین نیز به طور گسترده در افغانستان سرمایه گذاری کرده،  هند به بازگشت احتمالی طالبان به ساختار دولتی افغانستان به مثابه تسهیل شرایط برای نفوذ بیشتر پاکستانی و چینی در افغانستان می نگرد. تحلیل گران هندی توافق را نامتوازن خوانده و اعتبار آن را زیر سوال برده اند.

با توجه به اینکه ایران یا به دلیل وتوی ایالات متحده یا به هر دلیل دیگری در روند صلح افغانستان نقش چندانی ایفا نکرده، این احتمال وجود دارد که برای بر هم زدن آن اقدام کند؟

فاطمه امان: این مساله که نمایندگان بسیاری از کشورها در مراسم امضای توافق حضور داشتند و ایران غایب بود،  عجیب است. منظورم این است که چطور می ‌شود نمایندگان کشورهایی همچون پاکستان، قطر، ترکیه، هند، ازبکستان و تاجیکستان حضور داشته باشند، اما ایران که همسایه افغانستان است، غایب باشد؟ باور دارم که افغانستان می تواند فرصتی برای ارتباط ضروری بین یالات متحده و ایران باشد. این اتفاق حسن نیت و جدی بودن دو طرف را نشان می دهد. حذف ایران از روند مذاکرات دقیقا پیام عکس خواهد داشت.

در حالی که بسیاری دولت ترامپ را به دلیل عجله برای خارج شدن از افغانستان شماتت می‌ کنند، انتقاد ایرانی ها از ایالات متحده به تلاش آنها برای ماندن در افغانستان بر می گردد. وزیر خارجه ایران با انتشار بیانیه ای توافق بین ایالات متحده و طالبان را رد کرد و آن را تلاشی برای مشروعیت بخشی به حضور نظامی دائمی ایالات متحده در افغانستان خواند. در این بیانیه آمده است: «حضور نیروهای خارجی در افغانستان غیر قانونی و عامل اصلی جنگ و ناامنیست. لازمه دستیابی به صلح و امنیت، خروج نیروهای خارجی از افغانستان است.»

مقامات ایران اگرچه نگران خلاء قدرت در افغانستان پس از خروج نیروهای آمریکایی و احتمال سوء استفاده عناصر داعش استان خراسان از این فرصت هستند، اما از حضور هزاران سرباز آمریکایی در همسایگی خود احساس آرامش نمی کنند. نگرانی آنها با دانستن اینکه دولت ترامپ به دنبال تغییر نظام در ایران است و می تواند از افغانستان به عنوان پایگاهی برای حمله به ایران استفاده کند، جدی تر می شود.