-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۹ اردیبهشت ۴, پنجشنبه

کرونا، مسجد استانبول را به سوپرمارکیت تبدیل کرداکنون قفسه‌ها در مسجد پر از اقلامی است که از سراسر ترکیه و حتی خارج ارسال شده‌اند.
به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، با این حال این اقلام فروشی نیستند و برای افراد نیازمند گذاشته شده‌اند؛ کسانی که از شیوع کروناویروس آسیب اقتصادی دیده‌اند.

نوشته‌ای بر روی پنجره مسجد با درخواست از مردم برای گذاشتن اقلام مورد نیاز توسط افرادی که استطاعت مالی دارند به چشم می‌خورد.

ترکیه برگزاری نماز جماعت در مساجد را تا پایان خطر شیوع کروناویروس ممنوع کرده است. آمار رسمی تلفات کرونا در ترکیه ۲۲۵۹ تن اعلام شده است و شهرهای اصلی این کشور از روز پنجشنبه برای چهار روز در قرنطینه خواهند بود.

عبدالصمد کاکر، ۳۳ ساله امام مسجد ددمان در منطقه ساریر استانبول که این طرح را به اجرا گذاشته، می‌گوید: بعد از ممنوعیت نماز جماعت تصمیم گرفتم مسجد را با کار دیگری احیا و فعال نگه دارم. از افراد توانمند مالی خواستم به افراد نیازمند کمک کنند.

در این مسجد اکنون بسته‌های مواد غذایی و دیگر مایحتاج مردمی جمع آوری می‌شود.

او می‌گوید از فرهنگ اهدا در دوران عثمانی که "سنگ خیریه" نامیده می‌شد، الهام گرفته است؛ یک ستون سنگی کوچک که در هر شهر برای ارتباط افراد ثروتمند با فقرا تعیین می‌شد.

هدف از این اقدام در دوران عثمانی گسترش فرهنگ اهدا و بخشش بدون آسیب رساندن به فقرا بود، یعنی مردم می‌توانستند هر چیزی را با هر مقدار در سنگ خیریه بگذارند و نیازمندان به اندازه نیاز خود بردارند، بدون آنکه به طور مستقیم نیاز خود را گفته باشند. عبدالصمد لیست نیازمندان را برای دولت‌های محلی ارسال می‌کند تا معلوم شود این افراد واقعا نیازمند هستند و تیم او در نهایت با مراجعه به این افراد به آنها اعلام می‌کند که واجد شرایط دریافت این اقلام هستند: هشت قلم جنس در نهایت.

مسجد، پول نقد قبول نمی‌کند و در عوض از مردم می‌خواهد اقلام مورد نیاز را ارائه کنند. اکنون قفسه‌ها در مسجد پر از اقلامی است که از سراسر ترکیه و حتی خارج ارسال شده‌اند.