-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۹ فروردین ۲۳, شنبه

خلیلزاد خنثی شده؛ مگر این که نخبه ها به او برده گی کنند

محمدجواد رحیمیاگر رهبران افغانستان با ملاقات های تکراری و نشر عکس های فیسبوکی، خلیلزاد را دوباره زنده نکنند، او برای دایم خنثی شده باقی خواهد ماند. بعد از آنکه خلیلزاد از طریق یک پیام تویتری و برخلاف قانون و اراده ملی، در ۲۶ ماه فبروری اشرف غنی را رئیس جمهور خطاب نمود، ما تصمیم گرفتیم تا علیه او شکایت کنیم.

در یکی از ملاقات های ابتدایی که با یکی از بزرگان داشتیم، از موضع گیرهای های جانبدارانه خلیلزاد با لحن تند انتقاد کردیم. همان بزرگوار برای ما گفت، ”شما از خلیلزاد انتقاد می کنید اما تمام رهبران افغانستان مشتاق دیدار و ملاقات با او هستند”. من گفتم بلی همین گونه بود اما حمایت او از جعل و تقلب، فضا را کاملأ تغییر داد. سر انجام از چینل های مختلف، نارضایتی و نگرانی مردم افغانستان را مکررأ با دفتر دونالد ترامپ، با وزارت خارجه و با رئیس مجلس نمایندگان آمریکا شریک نمودیم. چون نگرانی ها جدی و شکایت های ما مستند بود، نقش خلیلزاد در امور انتخابات کشور کم رنگ و نهایتأ او کاملأ خنثی گردید.

یکی از مهمترین زیرکی های سیاسی خلیلزاد این بود که او به شکل تکراری با تمام رهبران احزاب سیاسی و مسؤلین بلند رتبه و پائین رتبه حکومتی دیدار می نمود و سپس تصاویر و گزارش های آن را طوری نشر می نمود که گویا او یک شخصیت پسندیده و دارای ریشه های عمیق مردمی است که مردم با دل و جان از او و موضع گیری های او حمایت می کنند. اما واقعیت تلخ این است که او در جریان ۱۸ سال گذشته از نام و آدرس آمریکا سؤاستفاده نمود و با موضع گیری های غیر ملی و غیر آمریکایی اش، نه تنها به خواست و اراده ملی افغانستان توهین کرد بلکه امنیت و منافع ملی افغانستان و آمریکا را نیز با خطرات بیشتر مواجه نمود.

خوشبختانه، امروز او خنثی شده است و کوچکترین نقش در قضایای سیاسی و انتخاباتی کشور ندارد. در عین حال، آمریکا نیز درک نموده که منبعد مردم افغانستان تحمل مداخلات و موضع گیری های سبکسرانه و جانبدارانه او را ندارند. از همین رو، خلیلزاد منتظر است تا بحران انتخاباتی پایان یابد و او دوباره فعالیت هایش را در امورات صلح از سر گیرد و ما نیز از روند صلح حمایت می کنیم. در نهایت، امیدوارم تا رهبران ملی و مردمی افغانستان بار دیگر در مورد مسایل سیاسی و انتخاباتی با او دیدار نکنند. از سرگیری ملاقات ها با خلیلزاد، او را دوباره زنده می کند.

بگذارید که او همینگونه خنثی شده باقی بماند!