-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۹ اردیبهشت ۱۱, پنجشنبه

آغاز شورش های کرونایی در جهان

تظاهرات و شورش مردم علیه گرانی در شهرهای لبنان
مردم لبنان بار دیگر در اعتراض به وخامت شرایط معیشتی که نتیجه بالا رفتن ارزش دالر در مقابل لیره و گران شدن مواد غذایی است در نقاط مختلف این کشور دست به  تظاهرات زدند.

ارزش هر دالر در لبنان به حدود ۴۰۰۰ لیره در بازار سیاه رسیده است، این در حالیست که قیمت رسمی دلار ۱۵۰۰ لیره است. خبرگزاری آناتولی نوشت، ویدئوهایی از اعتراضات شبانه لبنانی‌ها در میدان "النور" شهر طرابلس در شمال این کشور و وخامت شرایط معیشتی منتشر شده است. مردم پس از آنکه معترضان در مخالفت با گرانی مواد غذایی به ویژه در ماه رمضان، پل البالما (طرابلس-بیروت) را با آتش‌ زدن لاستیک‌ مسدود کردند، نیروهای امنیتی با آنها درگیر شدند. گروه دیگری از آنها نیز ورودی پل السریع در منطقه شکا (در شمال لبنان) را بستند اما نیروهای پلیس راه را باز کردند.
توییت‌های منتشر شده در این رابطه حاکی از آن هستند که معترضان در منطقه الزلقا (در شرق بیروت) اتوبان را با لاستیک‌های آتش زده مسدود کردند، گروه دیگری از معترضان همین کار را با اتوبان جنوب واقع در منطقه السعدیات کرده و شرایط اقتصادی کشور و افزایش قیمت دلار را محکوم کردند.
این تظاهرات و شورش ها درحالی است که از ۱۷ اکتبر۲۰۱۹ لبنان شاهد اعتراضات مردمی با درخواست‌های سیاسی و اقتصادی است.