-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۹ فروردین ۲۶, سه‌شنبه

خودکشی با کرونا از ترس کشته شدن در شورش

پیک نت
حسن روحانی رئیس جمهور ایران، دو روز پیش، سفر بین شهرها را آزاد اعلام کرد و اضافه کرد که از اول اردیبهشت نیز سفر میان استان ها آزاد خواهد شد. او اضافه کرد که همه وسائط نقلیه عمومی در آغاز و پایان کار (در حالیکه در طول روز هزاران مسافر سوار و پیاده می شوند و آلودگی را با خود در شهر پخش می کنند) باید ضدعفونی شوند،(بعد از مرگ سهراب، نوشدارو) رانندگان موظف به استفاده از ماسک هستند و باید به اندازه صندلی مسافر سوار کنند. (مگر مسافر منتظر می ماند که راننده صندلی خالی پیدا کند و به او تعارف کند؟) برای کاستن از بار ازدحام در خطوط مترو و اتوبوس شهروندان در تهران و کلان شهر از وسایل شخصی استفاده کنند. (یعنی همین ترافیکی که سرعت نجومی گرفته است)

این تصمیمات، آشکارا خودکشی از ترس مرگ است. یعنی از بیم شورش گرسنگان و بیکاران این تصمیمات گرفته شده و مرگ براثر کرونا را به مرگ بر اثر گلوله در یک شورش عمومی را ترجیح داده اند. سادگی محض است که اگر تصور شود روحانی خود و یا در مشورت با کابینه اش این تصمیمات را گرفته و اعلام کرده است. اینها تصمیمات باصطلاح نظام است و شخص رهبر جمهوری اسلامی حرف نهائی را در باره اجرای آن زده است. ایران بر خلاف چین و کره جنوبی توان اعلام قرنطینه عمومی برای یک یا دو هفته را ندارد. به این دلیل ساده که توان و امکان رساندن غذا به مردم در قرنطینه را ندارد. اقتصاد تقریبا فلج ایران با اعلام قرنطینه کاملا فلج می شود و بیکاری و گرسنگی زمینه ساز شورش مردم می شود. این تفسیر را حتی خود روحانی در یک جمله کوتاه در سومین سخنرانی اش در جریان هفته های کرونا و در رد پیشنهاد قرنطینه گفت. او گفته "ما با خطر 30 میلیون گرسنه روبرو می شویم که به خیابان می آیند."