-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۹ فروردین ۱۶, شنبه

مدیر انتقال طالبان به ارگ کابل به صحنه آمد

یافته های گزارشنامه افغانستان از تصمیم اشرف درگزینش حنیف اتمر به سیاست خارجی

اشرف غنی، حنیف اتمر را بدون دقت به این سمت نه گماشته است. وی مانند جنرال های آی اس آی، در خط سیاست های انگلیس درافغانستان قرار دارد. یک اندازه عضو اتاق همزیستی با راهبرد روسیه هم هست. از مجاری انگلیس، با آی اس آی وصل است و در زمان مشاوریت امنیت ملی، ائتلافی نابرابر به نفع آی اس آی ایجاد کرده بود که هنوز هم پا برجاست.
او از یک نظر، وزیرخارجه درتطبیق پروژه جا به جایی طالبان در قلعه ارگ کابل است. خوابی دیده اند؛ اگرشگونش بد افتد، تاوان های پس و پیش را خواهند پرداخت.
اتمر همه ترور های داخلی را به گردش داعش می انداخت و آخرین مأموریت وی در انهدام دسته جمعی رهبران ضد طالبان در مراسم تشیع جنازۀ سالم ایزد یار، ناکام ماند. مأموریت ماقبل آخری وی، حذف جنرال دوستم بود که آن نیز شناوری در دریای خون بود؛ اما به ساحل نرسید.
مشارالیه از مسیرلندن، به استخبارات عربستان وصل است و تا هنوز تأمین مالی می شود. یکی از جنبه های عجیب تر حنیف اتمر آن است که موصوف به وساطت روسیه، با سازمان حراست سپاه پاسداران در پیوند قرار دارد. 
غنی چی می خواهد؟
اشرف غنی از نظر بقا روی پل صلات راه می رود. تنها چانس طلایی وی، آن است که با دکترعبدالله مقابل است. روانشناسی عبدالله را خوب می شناسد. غنی می خواهد دریک چنین لحظات حساس، روابط خود را از طریق لندن، با آی اس آی و طالبان بهبود ببخشد و در قدم اول، برای خودش مشروعیت خریداری کند. در توافق با اتمر فیصله کرده است که پنج سال، برای جایگزینی خویش، حنیف اتمر را به زور پول و امکانات دولتی و حمایت خودش، به حیث رئیس جمهور، فرصت ورود به کاخ قدرت بدهد. 
اکنون، غنی، برنامه جایگزینی خویش را به لندن ابلاغ کرده و ازین طریق درصدد تیمار و تمکین به لندن ( مادرکشورهای عربی و پاکستان) است. رابطه اتمر با ایران و روسیه هم کمافی السابق حسنه است. هم اکنون، سه دانشجوی برازنده از هلمند وکندهار در دانشگاه زاهدان به تحصیلات عالی مشغول اند. 
حالا شما می توانید چیستان مبارزه با ( کرونای کبیر) را در ذهن خود حلاجی کنید.