-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۹ اردیبهشت ۷, یکشنبه

هند: القاعده به افغانستان بازگشته است

اشاره: هند وایران از پیمان امریکا- طالب خشمگین اند و این گزارش نشان می دهد که نبرد نیابتی قدرت ها دراشکال تازه، با شعارهای جدید درحال آغازیدن است.دولت هند از بازگشت سازمان القاعده در نواحی مرزی بین افغانستان و پاکستان خبر داده و گفته است که بعد از پیمان امریکا با طالبان افغانستان می تواند باردیگر به لانه القاعده تبدیل شود.

 روزنامه Money Control هندی می نویسد که اگرالقاعده باردیگر از حمایت گروه طالبان و آی اس آی بهره مند شود، خطربزرگی را متوجه هند خواهد ساخت. نباید فراموش کرد که بدترین دورۀ فعالیت تروریزم درافغانستان از نظر هند، سال های 1996 تا 2001 شمرده می شود.

منابع هندی به نقل از نشریات مرتبط با القاعده گزارش می دهند که این شبکه تروریستی، بعد از توافق تاریخی بین امریکا و طالبان، حملات خود را در افغانستان افزایش داده اند.

مقامات دهلی از شروع مجدد فعالیت های القاعده و داعش در مرزهای مشترک بین افغانستان و پاکستان و همچنان در کشور همسایه اش- مالدیو- مضطرب شده اند. این منابع می گویند که از اوایل ماه مارچ امسال همزمان با انتشار ویروس کرونا در جهان، فعالیت های القاعده زیر پوشش درگیری جهان با ویروس، فعالیت هایش را از سرگرفته است.

داعش اخیراً پنج قایق موتوری را در مالدیو به آتش کشیده است. یک نشریه به نام ثبات تصاویری را از فعالیت های مجدد القاعده در مرکز اصلی اش ( مناطق مرزی افغانستان وپاکستان) شبه جزیره عربستان، سوریه، سومالی، کنیا، نایجیریا و بورکینافاسو نشر کرده است. 
نشریه Money Control  به حواله نشریه ثبات می گوید که رخنه گاه اصلی القاعده، درخاک افغانستان است. از هفته اول ماه مارچ تا دوم اپریل، دسته جات القاعده در افغانستان 343 بار عملیات انجام داده که درنتیجه آن، 520 تن کشته، 200 زخمی، و 35 دستگاه زره پوش منهدم شده است. همچنان نشریه ثبات از 9 عملیات القاعده درپاکستان از شروع ماه مارچ خبر داده است که 21 کشته برجا نهاده است.