-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۹ اردیبهشت ۲۴, چهارشنبه

چه کسی عامل غرق شدن شهروندان افغان در هریرود بود؟

نامه عجیب ایران از زبان وزارت خارجه و طرفداران آن کشور درافغانستان به حکومت کابلحادثه تلخ جان‌باختن تعدادی از شهروندان افغانی در رودخانه هریرود باعث شد تا گروهی نمک‌نشناس که 20 سال است امریکا شبانه عروسی‌های آنها را به عزا تبدیل کرده و در حال ویرانی روزانه این کشور است، به ایران حمله کنند. تقریبا همه ابعاد این قضیه برای همه مشخص است، البته آتش‌بیار معرکه هم باند مافیایی اطراف اشرف غنی هستند که با تقلب و دزدی آرای مردم (درحالی که عملا کسی از این انتخابات در کشوری که نیمی از در اشغال امریکا و ناتو و نیمی دیگر هم در اشغال شبه‌نظامیان طالبان است حمایت نکرد) می‌خواهند اذهان مردم افغانستان را از این ماجرا منحرف کنند.

🔸البته باند مافیایی غنی که دوستان افغانستانی ما بهتر از همه بنچاق و وصله‌های او را می‌دانند از یک مساله دیگر هم عصبانی هستند و آن نیز تلاش ایران برای برقراری امنیت و ثبات در این کشور است. غنی به خوبی می‌داند که اگر امنیت در افغانستان برقرار شود و مردم بتوانند در شرایطی آرام زندگی کنند، نه تنها او نمی‌تواند به دزدی‌هایش ادامه دهد، بلکه نمی‌تواند بابت جنگ با طالبان و ده‌ها موضوع دیگر مدام از زیر بار کار در رفته و به مردم این کشور پاسخگو باشد. با این حال در طول چند روز گذشته ایران چندین هیات را به منطقه گسیل کرد تا اصل ماجرا را مشخص کند. نتیجه تحقیقات که بسیار هم شفاف بود، به کابل ارسال شد که پس از آن رسما دهن یاوه‌گوهای اطراف غنی بسته شد.

🔸وزارت امورخارجه افغانستان در بیانیه‌ای اعلام کرد تهران و کابل در مورد تشکیل هیات مشترک تحقیق توافق کردند. این بیانیه همچنین از آمادگی ایران برای همکاری به منظور یافتن واقعیت ماجرای هریرود و ارائه یادداشت رسمی در این زمینه خبر داده و این اقدام طرف ایران را ستوده است. «محمدجواد ظریف» و «محمدحنیف‌اتمر» وزیر خارجه ایران و سرپرست وزارت خارجه افغانستان روز ۲۲ اردیبهشت در تماسی تلفنی پیرامون غرق شدن شماری از مهاجران افغان در رودخانه هریرود و آغاز تحقیقات در این رابطه از طریق تلفن بحث و تبادل نظر کردند. سرانجام روز سه‌شنبه ۲۳ اردیبهشت، موسوی سخنگوی وزرات خارجه ایران در گفت‌و‌گوی تفصیلی به ابهامات موجود در این حادثه پاسخ گفت و تصریح کرد:

▪️الف) در تاریخ مورد نظر و در محدوده ادعایی نه تنها چنان واقعه‌ای رخ نداده و مواجهه‌ای از هیچ نوع میان نیروهای جمهوری اسلامی ایران با اتباع افغان رخ نداده، چه رسد به ادعاهای ناظر بر انتقال افراد به اردوگاه یا رفتارهای دور از شان انسانی، بلکه در آن زمان به دلیل شرایط خاص جوی در منطقه حتی هیچ گونه ورود اتباع افغان به خاک جمهوری اسلامی ایران ثبت نشده است.
▪️ب) با توجه به شیوع بیماری کرونا و با هدف دور نگاه داشتن مرزبانان از خطر ابتلا به ویروس کرونا، مرزبانی هیچ اردوگاهی در مناطق مرزی به صورت دایر ندارد و هرگونه ادعاهایی از قبیل انتقال اتباع افغان به اردوگاه یا اجبار آنان به کار اجباری و مانند آن از ریشه غلط و دروغ است.

▪️پ) چگونگی اتفاق رخ داده برای ما به طور دقیق روشن نیست چون این سانحه نه در قلمرو ما رخ داده و نه نیروهای ایرانی دخالتی در آن داشته اند اما با تکیه بر گمانه‌زنی‌های کارشناسی، تجربیات گذشته و مشاهدات میدانی، می‌توان صرفا حدس‌هایی زد.

▪️ت) این احتمال هست که اتباعی از افغانستان قصد ورود غیرقانونی به خاک ایران را داشته‌اند و برای احتراز از مواجه شدن با پاسگاه‌های ایرانی، تلاش کرده‌اند از بخش‌هایی از رودخانه که نزدیک پاسگاه‌های ما نیست عبور کنند. در این ایام رودخانه هریرود از جریان آب قابل توجهی برخوردار است و احتمال می‌رود این افراد چون به منطقه ناآشنا بوده و از شدت آب و عمق رودخانه بی‌خبر بوده‌اند، وارد رودخانه شده و دچار حادثه شده باشند.

▪️ج) احتمال دیگری که مطرح است اینکه این افراد در شاخه‌های فرعی هریرود در داخل خاک افغانستان گرفتار آب شده و در بخش مرزی هریرود از آب گرفته شده باشند. به خصوص که هیچ گونه جسدی از اتباع افغان در ساحل ایران مشاهده نشده که با توجه به وضعیت توپوگرافی رودخانه که شیب آن به سمت ایران است احتمال وقوع رویداد در هریرود را کم می‌کند.

🔸هر چند سیدعباس موسوی این چند نکته را به صورت خلاصه آورده، اما در نامه و پیام رسمی ایران به طرف افغانی مسائل به صورت بسیار مشروح و ریز آورده شده است. با این حال شما احیانا فکر نکنید که دهان جاسوس‌های سیا و مزدوران ام‌آی‌6 و مواجب‌بگیران اسلام‌آباد و نوکرهای ابوظبی و ریاض در کابل بسته خواهد شد. این جماعت حسود که جرات ندارند یک کلمه به طرف اشغالگر امریکایی بابت کشتار روزانه مردم افغانستان حرفی بزنند، فکر می‌کنند ایران و ایرانی بدهکار آنها است. اگر یک جو شرافت دارید حالا بیایید عذرخواهی کنید!

🔵فتنه‌انگیزی امریکایی‌ها و کم‌کاری مقامات افغان

🔹در ادامه بخش نخست، باید گفت که متاسفانه علاوه اطرافیان اشرف غنی (دزد آرای مردم و نوکر بی‌جیره و مواجب امریکایی‌ها) آتش‌بیارهای این معرکه هم کم نبوده‌اند، به‌ویژه گروهی از افراد در داخل کشور که ناآگاهانه به این مساله دامن زده‌اند. از سوی دیگر از خباثت جنایتکاران امریکایی آدم خنده‌اش می‌گیرد، کسانی که تاکنون هزاران نفر از شهروندان افغان را با بمب و سرب مذاب به کام مرگ برده، بدون مشخص شدن نتیجه تحقیقات شروع به فتنه‌انگیزی می‌کنند.

🔹حادثه تلخ جانباختن شهروندان افغان در رودخانه هریرود، سبب شد برخی از کشورها و مقامات ثالث همیشه حاضر در صحنه با تصور گل‌آلود شدن روابط ایران و افغانستان درصدد شکار ماهی برآیند. با همین تصور «آلیس ولز» معاون وزارت خارجه‌ آمریکا در امور آسیای جنوبی و مرکزی در توییتی مدعی شد که رفتار بی‌رحمانه ایران و سوء رفتار با مهاجران افغان وحشتناک است، آمریکا از انجام تحقیق در این باره حمایت می‌کند و کسانی که در سوء رفتار مقصر شناخته شوند، باید پاسخگو باشند.»

🔹«مایک پمپئو» وزیر امورخارجه آمریکا هم مدعی شد: «از دیدن گزارش‌های هفته گذشته درباره آزار شکنجه و غرق کردن شهروندان افغانستان به وسیله ماموران مرزی ایران شوکه شدم، مهاجرانی که برای یافتن غذا و کار از مرز گذشته بودند.» نمایندگی اتحادیه اروپا در افغانستان نیز خواستار تحقیقات همه‌جانبه و شفافیت کامل در این تحقیقات شد. در این که مقامات آمریکا و رسانه‌های تحت کنترل آن‌ها به ویژه شبکه‌های فارسی زبان خارجی همواره آماده هجمه علیه ایران شکی نیست، اما پیرامون روابط ایران و افغانستان شاید یادآوری برخی نکات که سخنگوی وزارت امورخارجه هم به آن‌ها اشاره کرده است، مفید باشد.

🔹موضوع نخست سابقه دوستی ایران و افغانستان به‌عنوان دو همسایه با مرزهای بسیار طولانی و فرهنگ و زبان نزدیک است. ایران چهار دهه است بی‌آنکه دیواری در مرزهای خود به سبک دونالد ترامپ ایجاد کند، میزبان پذیرای بیش از سه میلیون مهاجر افغان است که جنگ‌طلبی‌های آمریکا آن‌ها را آواره کرده است. به گزارش ایرنا، در کنار نواقص موجود در این میزبانی نباید فراموش کرد که سال‌هاست شغل، آموزش رایگان و امکانات بهداشتی رایگان در اختیار بیشینه مهاجران افغان قرار دارد.

🔹از سوی دیگر آمریکا و متحدان و رسانه‌های منتسب به آن‌ها آگاهانه مخاطرات هم مرزی با افغانستان را نادیده می‌گیرند و این در حالی است که به گفته سخنگوی وزارت امورخارجه فقط در چند ماه اخیر نزدیک به ۱۲۰ هزار نفر از اتباع افغان بصورت غیرقانونی وارد خاک جمهوری اسلامی ایران شده‌اند که در میان آن‌ها قاچاقچیان مواد مخدر، عوامل تروریستی و افراد معاند نیز وجود دارد.

🔹تامین امنیت چنین مرزهایی باید دو طرفه باشد اما به گفته موسوی در سه سال اخیر به خاطر تهدیدات ناشی از حضور داعش و طالبان نیروهای افغان حداقل ۵۴ پاسگاه مرزی افغانستان (که حتی هزینه احداث بسیاری از آنها در سال‌های گذشته از سوی دولت ایران در اختیار کشور دوست و همسایه قرار گرفته) را تخلیه کرده‌اند و این مناطق مرزی همجوارِ خاک جمهوری اسلامی ایران کاملا در اختیار نیروهای تروریستی قرار دارد.

🔹موضوع مهم دیگری که سخنگوی دستگاه دیپلماسی در گفت‌و‌گوی خود به‌آن اشاره کرده است مغفول ماندن ظرفیت‌های «قرارداد انتظامات مرزی ایران و افغانستان» (قرارداد کمیساران سرحدی بین ایران و افغانستان) است که از قریب به هفت دهه گذشته یعنی از سال ۱۳۳۵ شمسی میان دو کشور برقرار است.

🔹 بر اساس این قرارداد در صورت وقوع هرگونه حادثه در محدوده مرزی، بنا به درخواست هر یک از طرفین، مرزبانان دو طرف می‌توانند از محل حادثه بازدید نموده و نسبت به بررسی مشترک اقدام نمایند. تا این تاریخ، علیرغم جنجال رسانه‌ای که در داخل و خارج افغانستان براه افتاده است، درخواستی از سوی مرزبانان افغان مستقر در منطقه به مرزبان جمهوری اسلامی ایران جهت بررسی مشترک حادثه واصل نشده است. در حالی که این اقدام سریع‌ترین، در دسترس‌ترین و مطمئن‌ترین روش برای بررسی مشترک و عینی حادثه ادعایی در محل مورد نظر بود.

نکته قابل توجه اینکه پس از جنجال برخی رسانه‌ها، این مرزبانان جمهوری اسلامی ایران بوده‌اند که برای شفاف‌سازی موضوع و از روی حُسن‌نیت، طی دو نامه رسمی از مرزبان افغانستانی درخواست جلسه مشترک به منظور بررسی حادثه کرده‌اند، که متاسفانه این درخواست‌های مرزبانی ایران که منطبق با رویه جاری میان دو طرف و مبتنی بر قرارداد انتظامات مرزی ۱۳۳۵ است، تا این لحظه بی‌پاسخ مانده است.
Bild könnte enthalten: eine oder mehrere Personen, Personen, die stehen, im Freien und Natur