-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۹ خرداد ۱, پنجشنبه

شطرنج سیاسی- نظامی درمنطقه و جهان تغییر می‌کند

پیک نتدر خاورمیانه عربی، ترامپ و دولت اسرائیل با انتقال پایتخت این کشور به اورشلیم و اعلام تصمیمات جدید دولت اسرائیل برای تصاحب کامل تر سرزمین فلسطینی ها، موجب شکلگیری زمینه های نوین تنش هائی شده اند که فعلا یارگیری آن بصورت طبیعی آغاز شده است. بویژه بدلیل بی اعتمادی به حرف ها و تصمیمات فصلی و ناپایدار ترامپ. این یارگیری خزنده سوریه را پشت سر گذاشته و علاوه بر ترکیه، به لیبی نیز سرایت کرده است. درعین حال که در حاشیه خلیج فارس نیز وضع به همینگونه است. اظهار نظرهای مقامات اروپائی درباره امریکا و اوضاع نوین جهان نیز نشان میدهد که در اروپا نیز تغییر در سمت گیری های چند دهه اخیر در حال شکل گیری است. آلمان که نزدیک ترین متحد امریکا در اروپا بود، حالا با کارشکنی امریکا در انتقال گاز روسیه از طریق آلمان به اروپا روبروست و همزمان با آن، شاهد حضور روز افزون نظامی، اتمی و بیولوژیک امریکا در لهستان و تبدیل این کشور به جانشین آلمان! امریکا صحبت از "ناتوی شرق" می کند و این یعنی کشیدن آجر از زیر پای ناتوی غرب، اگر کشورهای اروپائی عضو ناتو سهم مالی بیشتری را قبول نکنند! ناتوی شرق چاقوئی است که سرانجام رگ ناتوی غرب را می خواهد بزند؟

درترکیه، کشوری که عضو ناتوست و بزرگترین ارتش زمینی ناتو را دارد، دولت این کشور که دستش در قبرس، سوریه، لیبی و جنگ با کردهای ترکیه بند است، با امریکا زاویه پیدا کرده است. هم اقتصادی و هم سیاسی- نظامی. این زاویه، با خرید سامانه دفاعی اس 400 از روسیه و ساخت دو نیروگاه اتمی توسط روسیه در ترکیه روز به روز بیشتر میشود. در لیبی صف بندی عجیبی شکل گرفته است. روسیه، مصر و برخی کشورهای ثروتمند حاشیه خلیج فارس از ژنرال حفتر حمایت می کنند که به پشت دروازه های طرابلس رسیده و با فتح آن حکومت سراسری را اعلام خواهد کرد و از سوی دیگر ترکیه از دولت در محاصره ژنرال حفتر حمایت نظامی می کند. در همین مجموعه کشاکش ها، روز گذشته اعلام شد که مصر بی اعتناء به تهدیدهای تحریمی امریکا پیچیده ترین و مدرن ترین جنگنده هوائی روسیه، یعنی  "سوخو- سو ۳۵" را دریافت می کند و با دریافت این هواپیما عملا توازن نظامی در منطقه دگرگون خواهد شد. حضور نظامی روسیه و نفوذ اقتصادی چین شانه به شانه هم در افریقا و خاورمیانه پیش می رود و بعید است که جنجال هائی که امریکا بر سر کرونا و متهم کردن چین به پخش این ویروس درجهان بتواند مانع این نفوذ اقتصادی و نظامی شود. شاید بتوان روند جاده ابریشم را اندکی کُند کند اما آن جاده بعنوان یک استراتژی اقتصادی نوین جهانی پیش می رود. امریکا می خواهد به بهانه کرونا بزند زیر بدهی که به چین دارد و درعین حال سرمایه گذاران در چین را به سمت امریکا هدایت کند، اما این سیاست بی اعتمادی اروپائی ها به امریکا را عمیق تر می کند. در حاشیه این شطرنج بغرنج جهانی، تحریم تسلیحاتی ایران قرار است از اکتبر آینده مطابق قرار داد "برجام" پایان یابد. امریکا می کوشد این تحریم را تمدید کند. روسیه و چین و حتی اروپا موافق تمدید این تحریم نیستند. ایران با خاتمه این تحریم می  تواند بسرعت ناوگان هوائی- نظامی خود را با خرید مدرن ترین جنگنده ها از روسیه و چین تقویت کند و سیستم تک دفاعی خود را که متکی به موشک است به سیستم دو منظوره تبدیل کند. با خاتمه تحریم های نظامی ایران خواهد توانست ناوگان هوائی غیر نظامی خود را نیز نوسازی و تقویت کند و سلاح های متعارف و پیشرفته خریداری کند. دیپلماسی هوشمندانه می تواند مانع پیروزی امریکا در تمدید تحریم تسلیحاتی ایران شود، اگر برخی ماجراجوئی های سپاه فرصت ها را نسوزاند.