-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۹ اردیبهشت ۲۶, جمعه

آیا روسیه پشت سپاه پاسداران را در سوریه خالی کرد؟

روزنامهٔ الشرق‌الأوسط چاپ لندن با عنوان "اقدام سه جانبه در شرق سوریه برای بستن مسیر تهران- بیروت" نوشت: آمریکا و روسیه و اسراییل در تلاش هستند تا مسیر استراتژیک بین تهران و بیروت را که از بغداد و دمشق عبور می‌کند ببندند.

دیده بان حقوق بشر سوریه از یک ائتلاف سه جانبه میان آمریکا روسیه و اسرائیل، خبر داده است که سعی دارد به شکل غیر مستقیم، به حضور رژیم ایران در شرق سوریه پایان داده و در ادامه، مسیر تهران-بیروت را ببندد.

در این میان ناظران می گویند: در سایه گفتگوهایی که در مورد توافق بین روسیه و آمریکا برای حل نهایی بحران سوریه می شود، به نظر می رسد این موضوع وارد مرحله تازه ای شده است.

به گفته برخی منابع، روسیه که پیش از این، در سنگر کنار سپاه پاسداران در سوریه فعالیت داشت و از رژیم اسد حمایت می کرد، اخیرا تغییراتی در سیاستهای خود اعمال کرده و سعی دارد بر تمام مناطق سوریه مسلط شود. از این رو، حضور رژیم ایران در این کشور عربی را بار سنگینی برای خود می داند.

تحلیلگران می گویند که جلوگیری از استقرار دائم سپاه پاسداران در خاک سوریه، از اهداف مهم ارتش اسرائیل است که نه تنها آمریکا از آن کاملا حمایت می کند، بلکه حتی روسیه نیز آن را به رسمیت شناخته و دست اسرائیل را در حملات به مواضع سپاه پاسداران و حزب الله در سوریه باز گذاشته است.