-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۹ خرداد ۱۵, پنجشنبه

آیا سپاه از طریق طالبان با القاعده در ارتباط است؟

ناظران مستقل سازمان ملل متحد طی گزارشی فاش کرده‌اند که گروه طالبان همچنان با القاعده در ارتباط است. همزمان گزارش هايی از ارتباط طالبان با سپاه پاسداران منتشر شده است.

سازمان ملل متحد در گزارشی ۲۸ صفحه‌ای خبر از ادامه ارتباط گروه طالبان با القاعده داده است. این گزارش فاش کرده که گروه شبه نظامی اسلامگرای طالبان در افغانستان همچنان رابطه تنگاتنگی با گروه تروریستی القاعده دارد؛ رابطه‌ای مبتنی بر دلبستگی‌های ایدئولوژیک و نیز ازدواج میان دو گروه.

ناظران مستقل به شورای امنیت سازمان ملل گفته‌اند که طالبان در جریان مذاکرات با اامریکا به صورت مرتب با القاعده مشورت کرده و تضمین کرده‌ که برای مناسبات تاریخی با آن ها احترام قائل است. بر اساس این گزارش بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ جنگجوی القاعده همچنان در افغانستان هستند.

گروه طالبان از سال ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ حکومت افغانستان را در دست داشت. بعد از حملات ۱۱ سپتامبر از سوی القاعده، حمله آمریکا و متحدانش به افغانستان باعث سقوط دولت طالبان شد. این گروه تندروی اسلام‌گرا اما از سال ۲۰۰۶ دوباره قدرت گرفته و کنترل بخش‌هایی از افغانستان را در دست دارد.