-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۹ تیر ۱۰, سه‌شنبه

اتحاد دفاعی عبدالله - اشرف غنی برضد طالبان


جنگ درخطوط مختلف تشدید شده و امکان از سرگیری حملات امریکا و ناتو برمواضع طالبان وجود دارد.منبع معتبر امنیتی به گزارشنامه افغانستان اطلاع می دهد که اشرف غنی و دکترعبدالله در نبرد مشترک علیه طالبان «مخفیانه» همدست شده اند. این درحالی است که عبدالله ظاهراً از ضرورت برگزاری حکومت عبور سخن رانده است.
هسته های مقاومت بازمانده از سال های هفتاد به طورکل متلاشی شده و مفرزه های سیاسی انفرادی و گروهی به شمول گروه زیررهبری اشرف غنی از انکشاف ناگهانی و خطرناک اوضاع بسیار ترسیده اند.

علت همسویی عبدالله- غنی آن است که طبق گزارش، امریکایی ها در برآمدن خویش شتاب دارند؛ اما از بیم آن که  پیش از انتخابات کدام مشکل انتخاباتی در امریکا در ماه نوامبر پیش نیاید، تدارکات سریع برای خروج ناگهانی قوا از افغانستان را فاش نمی کنند. 

گزارش مشعر است که امریکایی ها شاید دو یا سه دور دیگر مذاکرات با طالبان را ادامه بدهند. طالبان از برنامه آگاهی یافته اند و از همین رو، علاقه به مذاکرات با طرف کابل نشان نمی دهند. پاکستان رهبران طالبان درکویته و دوحه را مطمئن ساخته است که با خروج امریکا از افغانستان کار دولت کابل تمام است. اشرف غنی از جانب امریکایی خواسته است که قبل از خروج قوا، نیروی هوایی و بخش های امنیتی را تمویل نمایند. تکرار وقایع بعد از خروج شوروی از افغانستان در حال وقوع است. 

کشورهای با هم رقیب در سطح منطقه نیز با اطلاع ازین پلان، به طور واضح اعلام موضع نکرده اند. گزارش می گوید که هند به دولت کابل بعد از خروج امریکا وعده کمک داده است. فارمول همسویی منطقه ای برهم خورده و دست کم علی الظاهر هند و چین، از تعامل جاری خارج شده اند. در گزارش آمده است که جنگ در سراسر محاذات تشدید شده و امکان از سر گیری ضد حمله های هوایی و حتی زمینی ناتو و امریکا دوش به دوش قوای افغانستان وجود دارد. تویتر اخیر ترمپ دلیلی برین احتمال شمرده می شود.