-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۹ تیر ۳۰, دوشنبه

فاطمیون درسوریه علیه داعش جنگید؛ درافغانستان هم خواهد جنگید

اشاره: از مصاحبه عباس عراقچی معاون وزیرخارجه ایران با شبکه طلوع نیوز این طور فهمیدم که نیروی فاطمیون درجنگ علیه داعش طراحی شده؛ حالا که داعش از عراق وشام به افغانستان درحال انتقال است، درافغانستان هم به حساب آن ها خواهد رسید.سید عباس عراقچی در گفت‌وگو با شبکه طلوع نیوز در مورد روابط ایران و طالبان گفت: چند سالی است همان‌طوری که با  دیگر گروه‌های افغانستانی تماس داشتیم با آن‌ها (طالبان) هم تماس‌هایی داشتیم؛ نظرات‌شان را شنیدیم، نظرات خودمان را هم گفتیم، در یک مقطعی هم نماینده آن‌ها به ایران سفر کرد، با من گفت‌وگو کرد. یک‌بار دیگر هم نماینده دیگر طالبان به ایران آمد که با وزیر خارجه ما ملاقات کرد.

عباس عراقچی با تأکید بر اینکه طالبان در ایران دفتری ندارد، برخی ادعاها مبنی بر اینکه ایران به طالبان تجهیزات داده و آنها را آموزش می‌دهد، رد کرد.

عراقچی گفت:  سیاست ما نسبت به طالبان روشن است و همه ماهیت طالبان را می‌شناسند و می‌دانند چه کشورهای آنها را ایجاد کردند، اکنون در کجا مستقر هستند و با چه کشورهای مذاکره می‌کنند. ما معتقد به حفظ قانون اساسی و ساختارهای سیاسی افغانستان هستیم و معتقدیم که طالبان اگر می‌خواهد در قدرت مشارکت کند باید وارد گفتگو با دولت قانونی افغانستان و دیگر گروه‌ها در این کشور شود. ما به طالبان پول و تسلیحات ندادیم و در غیاب دولت افغانستان با طالبان مذاکره نکرده‌ایم  و یا پیمانی نبسته‌ایم.

معاون وزیرخارجه ایران با اشاره به اعزام واحد های فاطمیون به سوریه گفت: ما اعتقاد داریم که اگر با داعش در عراق و سوریه مقابله نمی‌کردیم باید در خیابان‌های تهران، کابل، پاریس و لندن با آنها مبارزه می‌کردیم و خود اروپایی‌ها نیز به این نتیجه رسیده‌اند. گروه فاطمیون نیز متشکل از نیروهای مجاهدی است که به صورت داوطلبانه و به اختیار خودشان در  جنگ علیه داعش شرکت کرده‌اند. شما  حتی یک نفر را نیز نمی‌توانید پیدا کنید که به اجبار رفته باشد.

عراقچی ادامه داد: به نظر من آنها از امنیت افغانستان دفاع کردند و اگر ما با داعش در سوریه نمی جنگیدیم باید در کابل با آنها می‌جنگیدیم، چنان که اکنون نیز می‌بینیم برخی از  کشورها تعدادی از نیروهای داعش را به افغانستان منتقل کرده‌اند.

 عراقچی تاکید کرد: نیروهای  فاطمیون نیروهای ایثارگری هستند که جان خود را برای دفاع از امنیت افغانستان و منطقه ایثار کردند  و هیچ اجباری در اعزام آنها برای جنگ داعش وجود نداشته است.

عراقچی ادامه داد: ما معتقدیم قانون اساسی و نظام سیاسی کنونی افغانستان محصول مجاهدت‌ها و خون هزاران قربانی است و باید این نظام سیاسی را حفظ کنیم، باید واقعیت‌ها در افغانستان را ببینیم.

 وی با بیان این که طالبان نیز  بخشی از واقعیت در افغانستان است، گفت: ما باید طالبان را وادار کنیم که اگر می‌خواهد وارد عرصه قدرت شود در  قالب این ساختار و سیستم وارد عرصه شود و  در مذاکرات بین‌الافغانی شرکت کند.

عراقچی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا مذاکرات صلحی که آمریکایی‌ها در افغانستان آغاز کرده‌اند از جمله توافق آنها با طالبان منجر به تحقق صلح در افغانستان می‌شود، افزود: این سوال مهمی است. ما به نیت دولت آمریکا شک داریم، آمریکا به دنبال خیر افغانستان و منطقه نیست، ما معتقدیم  که هر حرکتی که صورت می‌گیرد باید برای تحقق صلح در افغانستان باشد و باید ساختار سیاسی و قانون اساسی افغانستان حفظ شود و باید زمینه‌ای فراهم شود تا گروه‌های مختلف افغانستانی در قالب این سیستم بتوانند در قدرت مشارکت کنند.
 ما با طالبان تماس داریم ولی رابطه سیستماتیکی با آنها نداریم، ما با  آنها مذاکره نمی‌کنیم و یا نماینده ویژه‌ای را برای مذاکره با آنها تعیین نکرده‌ایم، این در حالی است که آمریکا با طالبان مذاکره می‌کند، با آنها معامله کرده است و نماینده ویژه‌ای را برای مذاکره با آنها مشخص کرده است.

 وی تاکید کرد: مهم این است که ما به قانون اساسی و ساختار سیاسی افغانستان اعتقاد داریم، جمهوری اسلامی افغانستان مورد حمایت ماست و ما بارها تاکید کرده‌ایم اگر طالبان می‌خواهد در قدرت مشارکت کند باید وارد گفتگو با دولت و دیگر گروه‌های سیاسی در افغانستان شود.