-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۹ مرداد ۲, پنجشنبه

پاسخ خان آقا رضایی به امرالله صالح

چه ضمانتی است که هزینه پروگرام «دسترخوان ملی» مانند  برنامه توزیع نان خشک حیف و میل نمی شود؟جناب معاون صاحب محترم!
اگر بحث آشنایی با فقر مردم باشد، مسلما ما با فقر مردم مان بیشتر آشنا هستیم، تا آن‌هایی که از بیرون آمده و هیچ شناختی از مردم و سطح مشکلات آن‌ها ندارند.
هرچند ذکر و یاد آوری اش، خوب نیست اما برای درک یعنی فقر مردم باید بگویم اگر روزانه ۵۰ موکل را ملاقات کنیم ۴۵ تن شان وظیفه و یا کمک در خواست میکنند.
یعنی به وضاحت می‌دانیم که روزگار مردم ما از چه قرار است؟ اما بیاییم بر سر برنامه کمک دسترخوان ملی، که می‌گویید از سوی بانک جهانی است. پیش از این حکومت طرح توزیع گندم به فقرا را روی دست گرفت که سر انجام به توزیع ۴.۵ کیلو گندم به هر خانواده منتهی شد و بیش از کمک اهانتی بود به مردم با عزت افغانستان. سپس طرح توزیع نان خشک را روی دست گرفت. اما متاسفانه این برنامه بیش از کمک به فقرا سبب دزدی و فساد برای دستاندرکاران این برنامه شد که به گزارش مستند رسانه ها نزدیک به ۸۰ درصد هزینه‌ی این برنامه حیف و میل شده است.
حالا حکومت روشن بسازد که چه راهکار مدون و شفاف برای عملی سازی اجرای طرح دسترخوان ملی دارد که این کمک در اختیار فقرا قرار می‌گیرد و توسط مقامات حکومتی حیف و میل نمی شود؟
توضیح شما برای مردم چه است؟
با اجرای دو طرح ناکام و فساد زا، حکومت نشان داد که متاسفانه توان و برنامه‌ای حتا برای شناسایی فقرا ندارد.
وقتی این کمک ها در اختیار فقرا قرار نمی‌گیرد، چرا همراه این پول پروژه هایی را که به خاطر نداشتن پول انتظار است دوباره شروع نمی کنید؟
شما به کشور همسایه و فقیر تاجیکستان نگاه کنید که از امکانات کم در همین شرایط کرونا هر ما یک پروژه بزرگ ملی را افتتاح میکند.
بنظر من این برنامه دسترخوان اگر عملی شود ۵۰ فیصد فساد وجود میداشته باشد بهتراست حکومت در قدم اول فقرا را دقیق ثبت کند شناسایی دقیق کند به لیست وکیل گذر و یا شاروال که خود متهم به فساد است، اتکا‌ نکند بعد یک برنامه اساسی در نظر گیرد، آن زمان ما حمایت و کمپین هم خواهیم کرد.
اما حالا هر برنامه این چنینی غیر شفاف و آلوده با فساد، نه تنها که کمک به فقرا نیست بلکه بیشتر منجر به فقر و هدر رفتن منابع خواهد شد.