-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۹ تیر ۲۴, سه‌شنبه

ایران، فاطمیون را به جان حزب ولایت خواهد انداخت

قطعه ای از سخنان رحمت الله نبیل با تلویزیون شمشاد- ماه سرطان داعشی که در مشرقی حضور دارد با داعشِ که در شمال فعال اند از روز اول متفاوت بود. بعد از آن حملاتی که در کابل رُخ میدهد، مسئولیت آن را یا داعش مشرقی و یا هم داعش دیگری می پذیرد. گروه های خورد و ریزه دیگر نیز وجود دارد که به تازه گی بوجود نیامده بلکه از قبل در اینجا حضور داشتند و زمانی که کدام حملۀ را مرتکب می شدند، طالبان بنابر دلایل آن را رد کرده نمی توانستند چون کنترول آنها زیر پرسش قرار میگرفت. فرضاً گروه تروریستی بنام تاجمیر وجود داشت که مستقیم با استخبارات پاکستان کار می نمود که رهبر آن چشم اش را از دست داده و اکنون دارای یک کمپ میباشد که در آن انتحاری ها تربیه میشوند. همین طور یک گروه دیگر تروریستی در کاپیسا بنام قاری بریال که مستقیماً با استخبارات پاکستان کار میکرد و چنین گروه های دیگر بمنظور این نگهداری می شدند تا در صورت ایجاد تمایل متفاوت شوری کویته یا طالبان از آنها در افغانستان برای ارتکاب همچو اعمال کار گرفته شود. بنابر معلومات شخصی که من دارم حملات اخیر داعش که انجام یافته، یک گروه داعش و بعضی گروه های دیگر که همچون هدف دارند در میان جوانان بسیار کار فکری انجام داده اند. شبکۀ حقانی، سپاه صحابه، جیش محمد وغیره بنام داعش بعضی از فعالیت ها داشته و با یکدیگیر همکاری ها و ارتباط دارند تا خاصتاً برای بعضی از جنجال های مذهبی زمینه سازی صورت گیرد.

 زمانی که در سال 2015 نام داعش در افغانستان نمایان شد، ایرانی ها تلاش ورزیدند تا به یک شاخۀ طالبان ارتباط برقرار نمایند و طوریکه شما نیز می دانید ملامنصور به ایران رفت و آمد داشت و همچنان با بعضی از قوماندان ها در غرب افغانستان ارتباط ایجاد نمودند. اما زمانی که ارتباطات امریکا و طالبان نزدیکتر شد و در قطر تفاهمنامه امضاء نمودند، ایران از این وضعیت نا امید گردید.
 اکنون نگرانی ایران ممکن این باشد که اگر گروه های دیگر به وجود آیند مانند گروه بنام حزب ولایت که در گزارش ملل متحد ذکر شده است که قبلاً حتی در زمان مجاهدین و طالبان وجود نداشتند در اینجا قوت بگیرند، ایران و پاکستان امنیت خویش را به افغانستان وابسته دانسته و آرام نخواهند نشست و آماده گی های خویش را اتخاذ خواهند نمود. یک موضوع فاطمیون که حالا در افغانستان شدت میگیرد، موضوع بیست الی بیست و دو هزار مهاجر افغان میباشد که در سوریه و عراق جنگیده اند و بعضی آنها از بین رفته و بعضی دیگر آنها همانجا منسجم گردیده اند. من در این مورد اطلاعات دقیق ندارم اما چیزیکه از بعضی منابع به گوشم میرسد اینست که ایران تحت پوشش پروسۀ بیرون کردن گروه گروه مهاجرین افغان از کشور شان برای جنگ نیابتی با داعش آینده که گروه های تروریستی متعدد زیر چتر آن فعالیت خواهند داشت، آماده گی میگیرند، ما باید در این موضوع غافلگیر نشویم، نه طالب، نه سیاسون و نه هم مردم افغانستان باید غافلگیر شوند.
 در صورتی که داعش بزرگ می شود در مقابل آن فاطمیون نیز به همان اندازه تهدید جدی شده میتواند، زیرا به آنها مانند عراق و سوریه که داعش و فاطمیون در آن با هم جنگ کرده اند، بهانۀ میسر میشود. به همین دلیل ما باید آن سو حرکت ننماییم و این صلح باید صلح افغانی باشد نه یک معامله، اگر این صلح شکل یک معامله را به خود داشته باشد درین صورت کشورهای دیگر آرام نخواهند نشست. پاکستان دارای برنامه های خاص خود خواهد بود و ایران در مقابل، برنامه های خود را در افغانستان دنبال خواهد کرد و بالاخره افغانستان خط جنگ خواهد بود. ما باید این خطرات را با تحلیل بسیار سنجیده در بحث صلح جابجا نماییم.