-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۹ مرداد ۵, یکشنبه

صبوری دیپلماتیک چینی ها در برابر امریکا پایان یافته!

راشا تودی –  ترجمه رضا نافعی


حملات لفظی دولت آمریكا، به ویژه درباره چین، باعث شده كه چینی ها كه به طور سنتی مایل به استفاده از لفاظی  های تند نیستند، خویشتن داری خود را به کنار نهند.  » یانگ یی» وزیر خارجه چین در یک گفتگوی تلفنی نارضایتی خود را بر زبان آورد.

این که ایالات متحده امریکا همیشه در پی آنست تا در عرصه بین المللی علائق خود را به کرسی بنشاند، روندی است که نه تازه است و نه غلط. هر دولتی این تلاش را می کند. کار دیپلمات ها آنست که در گفتکو با همتایان خود به نتایجی دست یابند که اهداف دولت متبوع آنها را تامین کند و هردو طرف حاضر به پذیرفتن آن باشند. این واقعیت که دولت ضعیف تر معمولاً حاضر به دادن امتیاز بیشتری است، ناشی از ماهیت امر است، اما این کار معمولا مزین به کلماتی آراسته است  و همراه با ظرافتی   دوستانه به مطبوعات عرضه می شود.

اگر اختلاف نظرهای قابل توجهی بین دو کشور وجود داشته باشد ، البته   نقطه شروع مذاکرات از نوعی دیگر است، ولی حتی در چنین حالتی نیزهردو طرف تلاش می کنند ، تاجائی که ممکن است، حداقل در انظار عمومی ، بر احساسات خود مسلط بمانند و این امکان را به طرف مقابل بدهند که  ظاهر را حفظ کند. البته این نیز روشن است که در   پشت درهای بسته مباحثات می توانند تند و پرجوش و خروش باشند و الفاظی بکار برده شوند که یک دیپلمات کارکشته آن الفاظ را در فضای عمومی بر زبان نمی آورد .

پیش از ترامپ رسم بر این  بود که رئیس جمهور وقتی سخن می گفت که قبلا همکارانش مطلب را برای او آماده کرده باشند ولی  ترامپ  برخلاف آنها هر روز از طریق توییتر با طرفداران و مخالفان خود ارتباط برقرار می کند و آنچه را که به فکرش رسیده است  می نویسد. او کسی نیست که ملاحظه حال واحوال دیگران را بکند. با انتصاب مایك پومپئو به عنوان دیپلمات ارشد، این طرز فکر در وزارت امور خارجه نیز گسترش یافته است. پمپئو که یک مذهبی اصولگراست و غرق در خلسه انجیلی،  خود در سال 2015 بمناسبت حضور درگردهمائی بزرگی تحت عنوان » گاد اند کانتری رالی»     «God and Country Rally»  گفت که «از منظر او جهان بین دو نیرو تقسیم شده است. نیروهای «خیر و شر» خوب و بد، که البته جای ایالات متحده امریک در بخش خیر و خوبی است،  «a Force for Good»، نیروئی در خدمت خداوند.

از نظر پمپئو ایران در صدر نیروهای «شر»  جای دارد و دست کم از زمان شیوع بیماری کرونا – چین هم در بخش نیروها ی » شر» قرار گرفته است. 

چین که در آغاز حملات وزیرخارجه امریکا را نادیده می گرفت و اتهامات واشنگتن را  حداکثر  رد می کرد. از چند هفته پیش رفتارش در برابر چین تغییر کرده  است. دیپلماسی پکن در آغاز صبور و متحمل بود و در برابر حملات رسانه ای کوتاه می آمد. اما هنگامی که پومپئو به اتهام زنی در باره  هنگ کنگ یا سین کیانگ روی آورد، سخنگوی وزارت امور خارجه چین آینه ای  در برابر  دیپلمات ارشد آمریکا گرفت تا او چهره جنایات آمریکا را در آن بنگرد.

تا چند ماه پیش چنین رفتاری از سوی  دولت چین حتی قابل تصور هم نبود. وزیر امور خارجه چین وانگ یی هنگامی که روز جمعه با همتای روسی خود «سرگئی لاوروف» تماس گرفت، توضیحاتی درباره این تغییر نگرش ارائه داده  و عدم رضایت خود را از رفتار بی ثبات دولت ایالات متحده امریکا بیان کرده است.

«ایالات متحده خودخواهی، یک جانبه گرایی، آزار و اذیت و  تحت فشار قرار دادن تا جائی که بشود را در پیش گرفته است «.

ایالات متحده به اقدامات نامتعارف متوسل شده و خود در مناسبات بین المللی مسائل حساس و درگیری ایجاد کرده است، عقل خود را از دست داده، اخلاق و اعتبار خود را از دست داده است.

وانگ در دنبال سخنان خود گفته » یک قدرت بزرگ چنین نباید باشد» . واشنگتن  به»مك كارتیسم بدنام و ذهنیت منسوخ جنگ سرد» بازگشته  است.

  بنا به نوشته روزنامه  انگلیسی زبان «مورنینگ پستِ جنوب چین» همین که  وزارت امور خارجه  چین اجازه داده  متن این گفتگوی  تلفنی به زبان انگلیسی منتشر شود خود اقدامی نادر است . در همین گفتگو لاوروف گفته است:»   آمریكا «لباس مبدل خود را  رها كرده» و چهره واقعی خود را نشان می دهد. وزرای خارجه هر دو کشور اتفاق نظر دارند که باید برای تداوم مناسبات بین المللی و حفظ صلح جهانی  با دیگر کشورها همکاری کرد.