-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۹ مرداد ۲۲, چهارشنبه

آیا روسیه، هند و چین اجازه می دهند که آب از گلوی خلیلزاد و ملابرادر پائین برود؟

ملک ستیزدر نشست پایانی لویه‌جرگه، شش بار عبدالله، غنی و کرزی پی‌هم و مکرر از هم‌دیگر، مجلس نمایندگان، شورای عالی صلح، وزارت صلح، قاضی‌القضات، معاونین، شورای علما، ریاست عملیاتی ارگ، شوراهای ولایتی، زنان، قوای مسلح و.....ابراز امتنان کردند. برای هر شنونده‌ی جدی این بخش لویه‌جرگه که بسیار زمان‌گیر شد، به‌شدت خسته‌کننده بود. با تاسف این یک فرهنگ ناپسند جز روش‌های سخن‌رانی اینان شده است.

اما بیایید ببینیم آیا فیصله‌های این جرگه که «تاریخی» خوانده شد، سزاوار این همه مباهات بوده است:
نخست
بلی، این‌که ۴۰۰ جنایت‌کار تاریخ را رها می‌سازید از آغاز روشن بود. راهی جز این نداشتید. اما ای‌کاش میکانیزمی را روی حمایت از بازماندگان قربانیان این جنایات تاریخی نیز پیش‌نهاد می‌کردید. شما به کودکان آن راننده تکسی که در انفجار چهاراهی زنبق به دود و پارچه های خونین تبدیل شد و یا پیرمردی که در انفجار شفاخانه جمهوریت تا هنوز یگانه نان‌آورش را پیدا نکرده و صدها نمونه‌ی دیگر چه طرحی دارید.
دوم
آیا شما واقعا فکر می‌کنید که طالبان منبع جنگ هستند و با رهایی ۴۰۰ جنایت‌پیشه و آغاز مذاکرات، صلح پایدار نصیب شما می‌شود. این‌جا تحلیل شما به شدت می‌لنگد.
سوم
شما برای مدرسه‌های «جنگنده‌ساز» دیوبندی چه راهکاری را پیش‌بینی کرده اید؟ آیا شما فکر می‌کنید طالبان یگانه سربازان مدرسه های دیوبندی هستند؟ پس در این‌صورت در های نیمی از ماموریت اصلی ISI را باید ببندند؟
چهارم
شما با متفکرین جنگ اصلی مکاتب اسلامی در قُم و ریاض چه خواهی کرد که میدان اصلی نبردهای امتحانی آن افغانستان است. یا این‌که ریاض، ابوظبی، تهران، نجف و مشهد به احترام قطع‌نامه‌ی تاریخی شما دست از تضاد های ذاتی خود می‌گیرند؟
پنجم
آیا روسیه، هند و چین با طرح‌بازی‌های آقای خلیل‌زاد و ملا برادر و بازی‌های پامپیو برای انتخاب مجدد ترامپ و به احترام فیصله‌های قطع‌نامه‌ی تاریخی لویه‌جرگه خاموش خواهند نشست؟

راستی هر زمانی در پهلوی رهایی برادران عزیز کرزی و مهمانان گرامی غنی برای این پنج پرسش پاسخی یافتید، من هم به دیدن آقای کرزی به بدخشان و کتاب نوشتن آقای غنی به لوگر خواهم رفت.