-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۹ مرداد ۱۶, پنجشنبه

چرا اسرائیل بیروت را فلج کرد

انفجاری مهیب بندر بیروت را نابود کرد و از کشته و مجروح پشته ساخت. مقامات محلی از اتصال سیم برق، جرقه در انبار ترقه و این نوع دلائل پوچ گفته اند اما همه انگشت های مردم به سوی اسرائیل نشانه رفته است. حدس زده می شود که اسرائیل با دو هدف دست به این جنایت زده است. نخست نابودی تسلیحات و مهمات و از جمله موشک های ارسالی جمهوری اسلامی و دوم فلج کامل اقتصادی لبنان و جنگ داخلی در این کشور با هدف مقابله با حزب الله لبنان. هیچکس این ادعای اسرائیل را که بلافاصله نداشتن نقش خود در این انفجار را اعلام کرد نه پذیرفته و نه خواهد پذیرفت. نتایج انفجاری که روی داد، فراتر از حمله وسیع و هوائی اسرائیل به لبنان است.

صدای انفجار فراتر از بیروت، در شهر صیدا، نبتیه و منطقه جبل العامل مرکز و کانون تاریخی و سنتی شیعیان لبنان شنیده شد. یعنی به شعاع 8 کیلومتر.

شعله های آتش و دود شهر لبنان را پوشاند و اجساد قربانیان و صدها مجروح از ویرانها بیرون کشیده شدند. گفته می شود شماره مجروحان از هزار افزون است و شمار اجساد قربانیان که از زیر آوار انفجار بیرون کشیده شده هنوز اعلام نشده اما فعلا گفته شد که این رقم فعلا فراتر از دهها نفر است. همچنین گفته می شود دبیرکل حزب کتائب حزب الله لبنان نیز در این  انفجار کشته شده است. همسر، دختر و شماری از مشاوران نخست‌وزیر لبنان نیز جزو مجروحان این انفجارند.

درباره وسعت ویرانی نیز گفته شده که تقریبا نیمی از بخش‌های اداری بیروت ویران شده است.

ظرفیت بیمارستان‌های بیروت برای بستری کردن مجروحان تمام شده و مجروحان به بیمارستان های اطراف بیروت منتقل شده و می شوند.