-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۹ مرداد ۲۵, شنبه

ملیشه های وابسته به متین بیگ لیسه ابوعثمان تخاری را آتش زدند


 از چندین روز به اینسو خبر آتش زدن لیسه ابوعثمان درتالقان درفاصله  یک صدمتری قوماندانی امنیه ولایت در رسانه ها به بحث داغ مبدل شده است. حتی نگرانی ها از سقوط ولایت تخار در هرجا زیر بحث است. دولت مرکزی هم از احتمال سقوط تخار هراس دارد.

مکتب حریق شده به مادر لیسه ها در تالقان شهره بود و اضافه از چهارهزار دانش آموز در دو وقت درآن درس می خواندند. همان شب نفرات گروه طالبان اصلاً از پوسته های حاشیه شهر عبور نکرده و هیچ گروهی نیز بر پست های بازرسی شهر تیراندازی نکرده بود.

عاملان، از طرفداران اشرف غنی و متین بیگ و از خود محل بودند.
تباه کاران با اطمینان کامل  آن را آتش کشیدند؛ نعره زدند خوشی کردند وتا خاکستر شدن تعمیر لیسه آن جا ایستاده فریاد شادمانی سر دادند؛ سوال درشت مطرح است که از قوماندانی امنیه و ریاست امنیت ملی شهر تالقان هیچ کسی به محل ماجرا حضور نیافت؟
 
یک منبع به استناد منابع موثق امنیت ملی وارگان های استخباراتی به گزارشنامه افغانستان اطلاع داد که این جنایت به وسیله شبه نظامیان تحت هدایت متین بیگ صورت گرفته است.
مدیر این لیسه قاضی عنایت الله از دره فرخار وورسج است وسرمعلم آن به نام نجیب الله نیز اهل همان محل است؛ هردو از نفرهای مسلکی هستند ولی با دکتر مشاهد نزدیکی دارند. متین بیگ عضو باشگاه ارگ نشینان است و درطی مأموریت درارگ تقریباً تمام افراد خود را در صف پلیس محلی مسلح و بسیج کرده و همین افراد اوضاع منطقه را مختل ساخته و به هیچ مرجعی هم پاسخده نمی باشند.

قرار گزارش های امنیتی سرگروپ های ملیشه های متین بیگ از مدیر وسرمعلم لیسه تقاضا کرده بودند که برای آن ها شهادت نامه های جعلی تهیه کرده مُهر وامضای رسمی به آن بزنند. ادارۀ مکتب سرباز زد؛ درمقابل، این افراد لیسه را آتش زدند. امنیت ملی، کشف پلیس و خبررسانان ولایت قطعاً مایل به تحقیقات درین رابطه نیستند وجان خود را به خطر نمی اندازند.