-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۹ مرداد ۲۲, چهارشنبه

نگاهی به واکنش ها پس از مرگ شاد روان سلیمان لایق:


       مسلمان متقی و مسلمان اسلام شناس
               نور درخشان قوس قزع.

نوشته عثمان نجیببهتر نیست وقتی از مرگ کسی آگاه می شویم، به جای داوری در اعمال او که کار ما نیست، بر اساس هدایت دین اسلام فقط بر او دعا کنیم؟
والله و سریع الحساب.
من می خواهم دوستان من یا خدای نا کرده مخالف های من پس از شنیدن خبر مردنم، برایم طلب مغفرت کنند. که دعای شان در آن خاص بسیار به درد بخور است. ان‌شاءالله.
ما می توانیم خدای نه خواسته با آگاهی از مرگ کسی دو کار انجام بدهیم.
اول_ برای او طلب مغفرت و رحمت الله و شامل شدن متوفی در شفاعت پیامبر عزیز ما را داشته باشیم.
دوم_ این که شخصیت از دنیا رفته را در پهلو های مثبت و منفی کند و کاو کنیم. 
آن چی مربوط همان ساعت و همان روز است را انجام دهیم.
داوری های علمی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، تباری و دیگر او را جدا از امور دین داشته باشیم.
در امور دین متوفی، ما به اساس احکام و نصوص شرعی  و اخلاقی را نه داریم. زیرا پرودگار ما را امر فرموده به لاتقدمو بین یدیه الله و رسوله... و احکام قرآن عام است.
استاد شادروان مسلمان متقی و مسلمان اسلام شناس و زاده و پرورده ی دامان پاک مادر مسلمان در دودمان مسلمان بودند.
پس از وفات محترم شادروان سلیمان لایق، دیدگاه های گونه گونی مطرح شدند، که مربوط نگارنده های محترم است.
اما من که کاره یی هم نیستم و در حد جلب دید خلایق هم به یک گام ایشان نه می رسم، به پیروی از رهنمود حضرت بهترین بشر، می گویم:

 انا لله و انا الیه راجعون.

 مرگ شان را از مقدرات الهی دانسته، مغفرت پروردگار و شفاعت پیامبر بزرگ اسلام شامل حال شان و آسوده گی در آرام گاه شان، بهشت برین را جای گاه شان از خدای غفور و رحمان و رحیم از بارگاه الهی طلب دارم و می 
گویم: 
اللَّهُمَّ إِنَّكَ عَفُوٌّ كَرِيمٌ تُحِبُّ الْعَفْوَ فَاعْفُ عَنِّي.

 و نه می گویم مرگ نا به هنگام، تا خدای ناخواسته خلاف دین نه گفته باشم. زیرا تنها و تنها پروردگار هنگام و نا هنگام مرگ را خود می‌داند و از قبل تعیین فرموده:
 بسم الله الرحمن الرحیم!

وَلِكُلِّ أُمَّةٍ أَجَلٌ ۖ فَإِذَا جَاءَ أَجَلُهُمْ لَا يَسْتَأْخِرُونَ سَاعَةً ۖ وَلَا يَسْتَقْدِمُونَ (34)

من به همه بازمانده گان، رفقا و دوستان گرامی شان و به شخص جناب محترم غرزی لایق و محترم روی گر صاحب وزیر دانش مند دی روز وزارت اطلاعات و فرهنگ،مدیر مدبر و خردمند عالم و پدر معنوی دنیای رسانه یی افغانستان و‌ کانون گرم دنیای رسانه یی کشور تسلیت عرض  و صبر جمیل به همه می خواهم.
دیدگاه های سیاسی ما نسبت به شاد روان لایق صاحب یا سبب نه می شوند که بار بلند و قامت رسای شعر و ادب و اخلاق و پاکی وجدان و استاد گرامی و آموزگار رموز و فنون علم و بلاغت و فصاحت و بیان را نادیده انگاریم.
کارنامه های فرهنگی و ادبی شاد روان استاد لایق، ستاره ی فروزنده یی است که فروزنده تر از آفتاب جلوه نمایی دارد. اصالت جامعه ی علمی و فرهنگی افغانستان بی نام بردن از نقش برجسته ی شان مانند ستون لرزانی است که نه بود یک مهره در ساختار آن محسوس می باشد. شاد روان استاد لایق یکی رنگ‌ های برق نمای تشکیل قوس قزع در آسمان آبی خانه واده ی روشن فکری و روشن گری و ادبیات فارسی دری و پشتو  اند.
  جز دعا کاری از ما ساخته نیست و آن چی ساخته است، از یاد نه بردن ایشان و همه رفته های سرزمین رنگین و سبز شعر و حماسه و ادب و هنر و خرد است.