-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۹ مرداد ۱۷, جمعه

لویه جرگه ارتقای کرونا درکابل


لویه جرگه استعجالی در کابل احتمالاً دو نتیجه مشخص به بار می آورد: آزادی 400 آدم خوار «امارتی» و ایجاد جهش در فاز جدید بیماری کرونا.پیش رانش اشرف غنی به واپسین ترمینال کاری درجریان است تا بکس خود را گرفته طرف امریکا پرواز کند.

کشور ( به گفتۀ او) در دو راهی نیست، تیم حاکم در دو راهه اضطراب ایستاده است. متأسفانه، کشور درتمامی امور در انسداد و بن بست قرار دارد و جا به جایی رژیم امارتی – جهادی به جای پایان جنگ، زمینه را دردراز مدت برای شکل گیری مقاومت ملی – مدنی همه گانی فراهم می کند.

نتیجه جرگه فعلی از پیش معلوم است: آزادی توأم با التماس زبده ترین نورچشمی های آی، اس آی و خام طمعی از رهبران تروریزم برای آن که اجازه بفرمایند که مردم کمی نفس بکشند!

دسته جاتی فریاد می کشند که صلح در راه است. حقا که نوع دیگری از صلح درحال انتصاب است؛ به جای صلح درجمهوری و آزادی اجتماعی، برای مردم افغانستان، چهارچوب صلح  گورستانی نوع امارتی لازم دیده اند.
کم کم به ایستگاه آخر مبارزه جهانی علیه تروریزم نزدیک می شویم و واقعیت ذاتی همدستی و اتحاد با تروریزم را لمس می کنیم. پس لازمۀ منطقی اوضاع بعد از لویه جرگه چه می تواند باشد؟

نخستین اقدام از سوی ملاهیبت الله، شاید اعلام عفو عمومی ( با دستورمستقیم لوی درستیز قمر بجوا) به تمامی مخالفان طالب و قوای مسلح افغانستان باشد؛ درست همانند آخرین روزهای فروپاشی حاکمیت دکترنجیب الله. تصمیم به واگذاری قدرت به طالبان دراتاق های ترسیم سرنوشت برای افغانستان گرفته شده است. ملاقات های مجازی مایک پمپئو و رئیس یوناما با ملابرادر زدن آخرین میخ ها به تابوت دموکراسی و جمهوریت در کشور است. دربدبینانه ترین نگاه، آغاز ریزش و رانش تمامی سازمان های دولتی به شمول نهاد های امنیتی به دشمن و شروع پیوستن گروهی و بی وقفه به امارت اسلامی دور ازتصور نیست.
همین اکنون به حواله گزارش های یومیه و سری، نیمی از اعضای ولسی جرگه و مشرانو جرگه به طالبان پیوسته اند. حکومت های محلی همه با طالبان در ائتلاف نا گفته قرار گرفته اند. سرنوشت غنی مشخص است؛ از دکترعبدالله سوال کنید که برای فراچنگ آوری چه چیزی عرق می ریزد؟