-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۹ مرداد ۱۱, شنبه

اثرات خطرناک کرونا بر قلب انسان

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد ویروس کرونا ممکن است به قلب آسیب‌های ماندگار و خطرناک وارد کند.

مشخص شده که این ویروس تنفسی به سیستم قلبی و عروقی و سایر اندام‌ها مانند کلیه و مغز نیز حمله می‌کند. اما تحقیق جدید ابعاد آسیب‌هایی که این ویروس به قلب وارد می‌کند را نگران‌کننده توصیف می‌کند.
یک مطالعه که در آلمان انجام شده است نشان داد در ۷۸‌ درصد از بیمارانی که از بیماری کووید ۱۹ نجات پیدا کرده‌اند، این بیماری به ساختار قلب صدمه وارد کرده است و از هر ۱۰۰ نفری که نجات یافته‌اند ۷۶ نفر نشانه‌هایی از نوعی آسیب به قلب دارند که مشابه زمانی است که فرد سکته قلبی را تجربه می‌کند.
یک تحقیق دیگر که آن هم در آلمان انجام شده است نشان می‌دهد در بیش از نیمی از افرادی که دچار کووید ۱۹ شده بودند، مقادیر زیادی از ویروس در قلب مشاهده شده است.
هنوز در عمل مشخص نیست که این آسیب‌ها تا چه زمانی ماندگار هستند یا اینکه آیا خطر حمله قلبی، سکته یا سایر مشکلات قلبی و عروقی خطرناک را به دنبال دارند یا نه، اما این مطالعه می‌تواند توضیح بدهد چرا بسیاری از نجات‌یافتگان از بیماری که تا پیش از آن سالم بودند هفته‌ها و ماه‌ها بعد از بهبود از بیماری دچار ضعف و خستگی مفرط هستند.