-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۹ مهر ۳, پنجشنبه

اسدالله درانی: جای پای ما در افغانستان مستحکم تر از هندوستان است

تهیه از ستار رفعت یاوزگفتگو و نظریات اسدالله درانی، رییس پیشین آی اس آی در مورد مذاکرات بین الافغانی و صلح افغانستان:

▪️ چانس چندانی برای رسیدن به راه حل صلح آمیز در افغانستان وجود ندارد!

 ▪️ طالبان در موقعیت خیلی خوبی قرار دارند و بعضی ها نمی خواهند تا این گفتگو ها صورت بگیرد. چون میدانند احتمال آنکه قدرت در دست آنها پایدار باشد؛ کم است.  

 ▪️اگر احتمالا صلح به وجود بیاید و مذاکرات بین طرفین موفقانه به پایان برسد، ممکن است دموکراسی به شکلی که ما میشناسیم؛ نباشد. طالبان و حکومت افغانستان مجبورند تا یک وجه مشترک بیابند و طالبان در عمل حضور بعضی از جناح ها را خواهند پذیرفت چون در غیر آن صورت برای طالبان نیز مشکلات زیادی در پیشرو خواهد بود. 

 ▪️طالبانی که برای مذاکرات به قطر رفته اند، طالبان گذشته نیست. طالبان در حقیقت نیرو های مقاومت افغانستان اند، افغانستان آینده درست مثل گذشته نمیتواند در آینده تنها توسط افغان ها اداره شود. روی هم رفته طالبان در 20 سال گذشته تحول و تغییر کرده اند. طالبان برای این که بتواند به مذاکرات برسد خشونت ها را افزایش میدهد در غیر این صورت یعنی در صورتی که خشونت ها کاهش بیابد برای جانب مقابل طالبان یک گروه عادی به نظر خواهند رسید.

 ▪️هند میخواهد تا مانع مذاکرات بین الافغانی شود و مذاکرات بین الافغانی بدون نقش پاکستان هرگز به موفقیت نخواهد رسید. عربستان سعودی زمانی که اتحاد شوروی در افغانستان بود در آنجا نقش برجسته داشت و حالا هیچ تاثیری روی صلح و جنگ افغانستان ندارد. یمن نیز شبیه افغانستان است و اگر میخواهیم از تاریخ درس بگیریم نباید به این دو کشور حمله کرد.

-  در طول 20 سال گذشته ایران با طالبان رابطه خیلی صمیمانه ی داشت و حتی سلاح هایی هم در اختیار طالبان گذاشته اند. ایران برای کرزی امکانات مادی نیز تمویل میکرد اما از اشرف غنی مطمین نیستم.

 ▪️بازی اصلی پیرامون آسیای مرکزی است نه افغانستان بلکه برای منابع منطقه! به همین سبب روسیه و چین نیز در مذاکرات بین الافغانی سهم فعال داشت. کشورها به خاطر منافع خود شان در این مذاکرات سهم گرفتند و پاکستان نیز جز از این تیم ها و کشور هاست. (با این جمله 1000 درصد موافقم!)

 ▪️جای پای ما در افغانستان مستحکم تر از هندوستان است. این درحالیست که هندوستان پول هنگفتی برای مقاوم شدن روابط میان کابل – دهلی نو به مصرف میرساند. و سیاستمداران افغانستان باید هندوستان را در مورد قدرت پاکستان در افغانستان متوجه سازند. (هندوستان بیشتر در بخش توصیه اقتصادی و صنعتی در افغانستان سرمایه گذاری کرده است و بیشترین کتابخانه ها توسط هندوستان در افغانستان ساخته شده است. حیرت کردم کدام کتاب خانه ما توسط پاکستان ساخته شده است؟)

نوت۱: در این مستند و مصاحبه بیشتر ازینکه موضوعات صلح و مذاکرات دقت را جلب کند، بیشتر درگیری های غیر مستقیمانه ی جناب اسدالله درانی و مجری ایرانی دقت را جلب میکند؛ در صورت اینکه به انترنت دسترسی دارید توصیه میکنم یکبار این مستند را مشاهده کنید. در ضمن خیلی موضوعات جالبی هم در این مستند بود که نخواستم بنویسم تا بعضی دوستانم فکر نکنند متعلق به یک ایده ی سیاسی در افغانستان هستم!

نوت۲: اینکه با این نوشته ها مخالف هستید و یا موافق، بستگی به طرز و دید شما خواهد داشت اما میخواهم بدانم که در این موارد شما چگونه فکر میکنید و چی نظر دارید؟