-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۹ شهریور ۲۵, سه‌شنبه

خلیلزاد وارد دهلی نو شد

آیا تغییر موضع هند نسبت به طالبان، صرفاْ بازی دپلوماسی نیست؟
به گزارش Times now news زلمی خلیلزاد ساعتی پیش از اسلام آباد وارد دهلی نو شده و قرار مذاکرات مهمی را با وزیرخارجه و مشاور امنیت ملی هند در مورد پروسه جاری صلح افغانستان دردوحه انجام دهد. 
همچنین دبیر وزارت امور خارجه هند در امور (پاکستان ، افغانستان و ایران) جی پی سینگ در حالی که جیا شنکر EAM Jaishankar درجلسه ویدیویی در دوحه با دکترعبدالله ملاقات کرده است. 
هند از مخالفان آشتی ناپذیر گروه طالبان است اما وزیرخارجه آن کشور در روز نخست مذاکرات بین الافغانی در دوحه اشتراک داشت. ناظران، این اقدام هند را نوعی تغییر در رویکرد رسمی آن کشور نسبت به تلاش های صلح با گروه طالبان ارزیابی می کنند. 
روزنامه هندور امروز نوشت که اشتراک جای شانکردرمجلس افتتاحیه مذاکرات دوحه اولین سخنرانی یک مقام هندی در یک گردهمایی بود که طالبان درآن حضور داشتند.  هند هنوز هم اعلام می کند که طالبان گروه تروریستی است.
وزیرخارجه هند در نشست دوحه از تلاش های صلح « به رهبری افغانستان» حمایت کرد. وی گفت هند امیدوار است نتایج مذاکرات جاری دستاوردهای افغانستان از جمله دموکراسی، نهاد های حکومتی، حقوق اقلیت ها و زنان را که در دوران پس از طالبان حاصل شده، از میان نبرد.