-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۹ شهریور ۲۵, سه‌شنبه

ترمپ، واکسین کرونا را به حیث برگ برنده ناگهانی انتخاباتی زیر زده است!

190 هزار کشته، شش میلیون مبتلا به ویروس درکشوری که نام ابرقدرت بر سرش گذاشته اند. دونالد ترامپ که در چاه شیوع ویروس کرونا دست و پا می‌زند، سعی دارد همه راه‌ها را برای پیروزی در انتخابات امتحان کند.ترامپ تلاش دارد به هر طریقی قبل از انتخابات حتی چند روز قبل از رأی گیری از واکسن کرونا رونمایی کند.
به گزارش نیویورک تایمز، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در آمریکا از مقام‌های بهداشتی ایالتی خواسته تا برای توزیع محدود واکسن کرونا ظرف کمتر از دو ماه آماده باشند. تاریخ این نامه به یک هفته پیش و ۲۷ اوت برمی‌گردد.
قرار است واکسن اول نوامبر توزیع شود، از سوی دیگر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ۳ نوامبر برگزار می‌شود. همین موضوع باعث شده است، برخی احتمال دهند که دونالد ترامپ بخواهد با چنین زمانبندی برای رونمایی از واکسن کرونا بهره‌برداری تبلیغاتی کند.
بعضی از متخصصین آمریکایی در مصاحبه با رسانه‌ها دو ماه وقت برای نهایی کردن واکسن کرونا را غیرقابل قبول خوانده‌اند.
طبق گزارش رویترز، آنتونی فاوچی، بالاترین مقام مقابله با بیماری‌های عفونی در آمریکا، ضمن ابراز خوشبینی برای دستیابی هرچه زودتر به واکسن گفته اگر از ایمنی و اثرگذاری واکسنی مطمئن نباشد به توزیع آن رضایت نخواهد داد. نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا گفته است: «دخالت ترامپ در کار علمی اداره مواد غذایی و دارویی (FDA)، سلامت شهروندان آمریکایی را به خطر می‌اندازد. این غم‌انگیز خواهد بود که سیاستمداران با انگیزه‌های سیاسی مسئله‌ای را به خطر بیندازند که می‌تواند بازگشت به زندگی طبیعی را برای شهروندان ممکن کند.»
سازمان بهداشت جهانی و اغلب کارشناسان بین‌المللی بار‌ها تاکید کرده‌اند که پروسه تولید واکسن زمان‌بر است و این کار بیش از ۱۸ ماه زمان خواهد برد. با این حال ترامپ اصرار دارد که قبل از انتخابات نوامبر از این واکسن رونمایی کند. او در اوایل شیوع کرونا در آمریکا این همه گیری را جدی نگرفت و با گسترش آن در تالاب پر عمق این ویروس گیر افتاد.
تا پیش از کرونا دونالد ترامپ خود را پیروز بی‌چون و چرای کارزار انتخاباتی ۲۰۲۰ می‌دانست. اما هر چه از زمان شیوع کرونا در این کشور گذشت شرایط برای او سخت‌تر شد. تا جایی که مدت‌ها است از رقیب خود جو بایدن، نماینده حزب دموکرات در انتخابات در نظر سنجی‌ها عقب مانده است. از زمان شیوع ویروس کرونا تا به امروز حدود ۱۹۰ هزار نفر کشته و بیش از ۶ میلیون مبتلا به این ویروس شده‌اند. ایالات متحده رتبه اول را در همه‌گیری کرونا دارد و این ویروس ضربه‌ای مهلک به اقتصاد این کشور وارد کرده است. همه این عوامل باعث شده است که دونالد ترامپ در شرایط خوبی برای پیروزی در انتخابات قرار نگرفته باشد. به همین دلیل او به شدت نیاز به یک برگ برنده قدرتمند دارد و واکسن کرونا می‌تواند پیروزی او را تضمین کند. اما حال چقدر این واکسن جنبه تبلیغاتی دارد و چه میزان کارایی درمانی، خود سوال بزرگی است که احتمالاً با توزیع واکسن دو روز قبل از انتخابات به جواب آن نمی‌توان رسید. با این حال واکسن یکم نوامبر احتمالاً شوی تبلیغاتی بشود که ترامپ را پیروز انتخابات کند.