-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۹ شهریور ۱۱, سه‌شنبه

نوآم چامسکی: هرگز در تاریخ بشریت یک لحظه به خطرناکی لحظه کنونی برای جهان وجود نداشته است


در برهه کنونی شاهد تلاقی بحران‌های شدیدی هستیم شامل تهدید جنگ اتمی، تغییرات اقلیمی، یک همه گیری[کرونا] رو به افزایش، رکود اقتصادی و ناآرامی‌های نژادی در ایالات متحده آمریکا. 

این یک لحظه بی نظیر در تاریخ بشریت است. هرگز در تاریخ بشریت لحظه ای که چنین تلاقی همزمان بحرانها وجودد داشته باشد، نبوده است و باید خیلی زود درباره آنها تصمیملاتی گرفته شود و امکان به تاخیر انداختن وجود ندارد. [ترامپ] به طور نظام‌مند در حال برهم زدن ترتیباتی است که میزانی از دفاع در برابر جنگ اتمی را فراهم می کردند. 

کارشناسان ارشدی از قبیل ویلیام پری وزیر دفاع اسبق (آمریکا) که بدون اغراق باید او را آدم بسیار محافظه کار و مطلع در زمینه این موضوعات خواند، استدلال کرده که تهدید (جنگ اتمی) در حال حاضر بیشتر از تهدید زمان جنگ سرد است. ما با یک هزینه وحشتناک از این همه گیری[کرونا] بیرون خواهیم آمد اما از آب شدن یخ های قطب شمال بیرون نخواهیم آمد چرا که تاثیرات این موضوع دائمی است. تنها چند دهه باقی مانده که ما خواه بتوانیم این موضوع را سازماندهی کنیم که آیا امکان بقای بشر روی زمین وجود دارد یا در برابر تهدید فاجعه زیست محیطی به شکست تن دهیم.