-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۹ مهر ۱۰, پنجشنبه

قمار ترکیه به سبک «خلافت» منسوخ

اشاره: وضعیت جنگ درناگورنو قره باغ هیچ راه حل سیاسی را نشان نمی دهد. درگذشته هم کدام راهی نشان داده نشده است. به گزارش گاردین، در روزهای اخیر مقام‌های نظامی و سیاسی ترکیه و رسانه‌های نزدیک به دولت ترکیه به گونه‌ای رفتار می‌کنند که از سوی ناظران مشابه آماده کردن افکار عمومی برای دخالت در جنگ قره‌باغ توصیف می‌شود. حساب کاربری وزارت دفاع ترکیه در اقدامی نمادین در توییتر، عکس سرصفحه خود را به تصویری از یک نظامی جمهوری آذربایجان و یک نظامی ترکیه اختصاص داده است که جلوی پرچم‌های دو کشور به یکدیگر سلام می‌دهند. روزنامه حریت دیلی ترکیه یادداشتی را با عنوان «آذربایجان ترکیه است و ترکیه آذربایجان است» منتشر کرده است.

دولت ترکیه بعد از سوریه، شرق مدیترانه، عراق و لیبی حالا میدان نبرد جدیدی را برای محک زدن توان و استعداد نظامی‌اش پیدا کرده است. آنکارا هنوز از دعواهای سرزمینی با یونان خلاص نشده، نیروهایش را از خاک سوریه خارج نکرده، حملات به شمال عراق را متوقف نکرده و نیروهای نظامی‌اش را در خاک لیبی حفظ کرده است. در شرق مدیترانه هنوز پژواک صداهای مقام‌های یونان، فرانسه، قبرس، مصر و امارات که ترکیه را به تنش‌آفرینی و تجاوز به آب‌های سرزمینی یونان متهم می‌کردند، خاموش نشده است. حالا نوبت جمهوری آذربایجان در قفقاز جنوبی رسیده که بنا به ادعای رسانه‌ها، میزبان تعدادی از نظامیان ترکیه باشد که در یک جنگ جدید علیه نیروهای ارمنستان بجنگند.

دولت ترکیه، مشارکت نیروهایش در نبرد با ارمنستان را تکذیب کرده است اما منابع مختلف خبری از حضور بخشی از نظامیان ترکیه در خاک جمهوری آذربایجان بعد از رزمایش مشترک که در ماه اکتبر برگزار شد خبر می‌دهند. دولت ارمنستان مستمرا مدعی می‌شود که نیروهای آذربایجان در حملات‌شان به منطقه قره‌باغ کوهستانی از تجهیزات و سلاح‌های ترکیه‌ای استفاده کرده‌اند.