-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۹ مهر ۲۲, سه‌شنبه

افغانستان، پس از خروج سربازان امریکا

     


 نوشته ی : اسماعیل فروغی

 در حالی که مطابق اعلام دونالد ترامپ، قشون امریکا دانه دانه راهی خانه های شان  شده ، طالبان برای یورش برق آسا وهمزمان برشهرها وشاهراه ها آماده گی میگیرند، رهبران دولت افغانستان بی خیال مشغول سفرهای نمایشی و تفریح واسپ سواری استند .

       ایالات متحده ی امریکا که بیست سال پیش با ساقط کردن طالبان از قدرت ، دولت دست نشانده ی افغانستان را ایجاد کرده بود ، اکنون با دستان خود آنرا در لبه ی پرتگاه سقوط قرارداده است .

       همه میدانند که این نه اشرف غنی و لویه جرگه ی فرمایشی بلکه قراردادِ امریکا ـ طالب بود که شش هزارجنگجوی بیرحم و کمربسته ی طالبان را آزادی بخشید و با این رهایی جبهه ی نظامی ـ سیاسی طالبان را قوت دوچندان بخشید .

    حقایق نشان می دهد که طالبان با حضورشش هزارجنگجوی سربه کفِ تازه آزادشده ی شان از زندان ، حالا قوی ترو منسجم تراز پیش درپشت دروازه های شهرها و ولسوالی های بزرگ قابوداده برای یورش برق آسا برشهرها آماده گی می گیرند .

   دونالد ترامپ دوباره انتخاب شود یا نشود ، دولت فاسد و تمامیت خواه افغانستان ، با چند ماشیندار و رینجرو طیاره های تاریخ تیرشده  توان ایستادن دربرابردشواریهای پس از خروج امریکا را ندارد . امریکاییان دربیست سال حضور سیاه شان در افغانستان  نه به اردوی ما طیاره ی شکاری دادند و نه تانک و توپ ثقیل . 

       ارچند امریکا هنوز نیت ترک افغانستان را درسر ندارد ؛ اما ازدونالد ترامپ که در انجام اقدامات غیر قابل پیشبینی مشهوراست میتوان این تصور و انتظار را داشت که وقتی با قاطعیت و صراحت می گوید  تا پایان سال جاری میلادی از افغانستان خارج می شویم ، خارج خواهند شد . زیرا تحقق وعده ی بازگشت سربازان به خانه های شان ، بزرگترین برگ برنده برای وی در انتخابات خواهد بود .

     از رهبران حکومت افغانستان که هیچکدام پشتوانه ی سیاسی ، حزبی و مردمی نداشته و همه غرق درگنداب فساد حکومتی ، خودپرستی ها و قومگرایی های شان استند ، تا کنون هیچ اقدام ملی ـ وطنی که نشانه ای از آگاهی دهی و بسیج مردم برای شرایط سختِ پس از خروج امریکا باشد ، به چشم نمی خورد . فقط لاف می زنند لاف و بازهم لاف ...

    اروپا ، روسیه ، چین ، هندوستان و ایران از خروج بی رویه ی امریکا ترس داشته و از عواقب خطرناک آن هشدار می دهند .

     دولت فاسد ، دست نشانده و قانون گریزی که از حمایت مردم عوام بی بهره بوده ،  فقط برای پر کردن جیب های یک اقلیت چپاولگر دیسانتی و مافیایی ـ جهادی تلاش می نماید ، طبیعتاً عمردرازنمیتواند داشته باشد .

     در چونین وضعیتی ، مردم باید بیدارترشده ، به خود تکان بدهند و برای مقابله با ظهوردوباره ی سیاه و خشن طالبان ، آماده ی مقاومت نجاتبخش ملی شوند .

      شاید بسیج ملی دربرابر تروریزم طالبی دشوار به نظر آید ؛ اما چون تنها راه نجات است ، میتواند خیلی عملی هم باشد .

      مردم به یک تشکل نیرومند ملی که توسط رهبر و یا رهبران صادق وملی هدایت شوند ، احتیاج مبرم دارند