-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۹ مهر ۱۱, جمعه

جنگ قره باغ؛ تقرب اسرائیل و جنگدیدۀ های سنی به ایران


درصورت داغ شدن تنور جنگ، پای ایران، ناگزیر به جنگ کشیده خواهد شد.

گقارد منصوریان


آذربایجان خطرات جدی را برای امنیت جمهوری ایران ایجاد می کند، آذربایجان روابط بسیار نزدیکی با اسرائیل ایجاد کرد، این روابط از سال 1993 با افتتاح سفارت اسرائیل در باکو جدیت بیشتری به خود گرفت. سفر مقامات عالی رتبه دو طرف تلاویو و باکو موجب عمیق تر شدن این همکاری های اقتصادی و نظامی دو کشور شده است، یکی از اهدف اصلی اسرائیل حضور در منطقه و تثبیت در مرزهای ایران است، تا فشاری بر جمهوری اسلامی باشد. اسرائیل پایگاه های نظامی بسیاری در جمهوری آذربایجان دارد که بعضی از آنها فاصله چندانی از مرز ایران ندارند. آذربایجان نیز سعی دارد از تکنولوژی و تجهیزات نظامی اسرائیلی برای رویاروی محتمل با ارمنستان استفاده کند. در حال حاضر آذربایجان سومین خریدار تسلیحات نظامی از اسرائیل محسوب می شود.

مجموعه فعالیت های رژیم صهیونیستی در آذربایجان تهدیدی بر امنیت ملی ایران محسوب می شود، ولی ایران با مدیریت تهدید توانسته تا حدودی آن را عقیم کند.

در سال 2016 پس از دو دهه رعایت نسبی آتش بس درگیری های نظامی گسترده ای در منطقه قرهباغ به وقوع پیوست. در این رویاروی تجهیزات بسیار پیشرفته اسرائیلی به کار گرفته شد که خسارات بسیاری در صفوف نیروهای ارمنستان به جا گذاشت. در بین آن تجهیزات، سیستم های جاسوسی سیگنال و جاسوسی الکترونیک و پهپادهای انتحاری به چشم می خورد، جمهوری آذربایجان همچنین با کمک مستشاران صهیونیستی در حال احداث تاسیسات کشتی سازی نظامی است. چندی پیش هم موشک های ضد تانک و ضد کشتی اسرائیلی در سواحل دریای خزر مورد آزمایش ارتش آذربایجان قرار گرفت، حال این سئوال  مطرح می شود، مگر ارمنستان مرزی دریای با آذربایجان دارد که صنعت نظامی دریایی نوسازی و پیشرفته می شود؟ 

این روزها مجددا درگیری نظامی در منطقه قرهباغ از سر گرفته شده است، ولی این بار به صورتی متفاوت، اطلاعات منتشر شده از حضور مستقیم نیروهای ترکیه در کنار نیروهای جمهوری آذربایجان حکایت دارد، دو کشوری که هفته های قبل رزمایش نظامی در منطفه نخجوان داشتند، آمدگی کامل برای آغاز جنگ را فراهم کرده بودند. پهپادهای پیشرفته ترکیه همراه مستشاران ترک در خط مقدم نبرد به وضوح مشهود است، اما تهدید جدی برای ارمنستان و البته فراتر از آن ایران، حضور بیش از چهار هزار جنگ جوی سلفی از ارتش آزاد سوریه در منطقه قره باغ هم مرز با ایران است. این تروریست ها که از طرف ترکیه در سوریه سازمان دهی و حمایت می شوند، در نبردهای سوریه فجایع بسیاری آفریده اند، این نیروها با ایدئولوژی ضد شیعه خود در چندین نوبت برخوردهای نظامی با نیروهای حامی ایران در سوریه داشته اند. اکنون این تروریست ها با برنامه ریزی جمهوری آذربایجان و ترکیه برای مبارزه با ارتش ارمنستان به نزدیکی مرزهای شمالی ایران رسیده اند، این اقدام امنیت و تمامیت ارضی ایران را به مخاطره  می اندازد. این چالش امنیتی باید از طرف ایران در قدم های اولیه محکوم شود.