-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۹ مهر ۱۴, دوشنبه

وزارت خارجه ایران: چهارچوب مذاکرات دوحه باید جمهوری و قانون اساسی باشد


نخستین نشانۀ مستند از موج دامنه دار نبرد ها در آینده

این درحالی است که طالبان پا را دریک موزه کرده اند که پایه اصلی مذاکرات، پیمان طالب - امریکا باشد. خبرگزاری صدای افغان(آوا) - تهران: سعید خطیب زاده که صبح امروز دوشنبه(15 میزان) در نشست هفته وار خود با خبرنگاران گفت که امریکا 19 سال پیش به بهانه مبارزه با طالبان به افغانستان لشکرکشی کرد، این کشور را اشغال نمود، به مناطق غیرنظامی حمله نمود و آن ها به شمول زنان و کودکان را کشت، و... اما همین امریکا امروز افتخار می کند با طالبان مذاکره کرده است.

 خطیب زاده تاکید کرد که امریکا هم آن روز اشتباه کرد و هم امروز اشتباه می کند.

وی ادامه داد که مسیر امریکا، مسیر زورگویی است، اما این مسیر مدت هاست که در منطقه بسته شده است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران تصریح نمود که دولت امریکا و زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه این کشور، نماینده دولت افغانستان نیستند و نمی توانند از طرف دولت این کشور هیچ تعهدی را به کسی بدهند.

وی در مورد مذاکرات بین الافغانی تاکید کرد که این گفتگوها باید بین خود افغان ها و نمایندگان آن ها، فارغ از مسایل قومی و مذهبی برگزار شود و چارچوب آن هم روشن است؛ جمهوری اسلامی و قانون اساسی افغانستان، دست آوردهای مردم و رعایت حقوق اقلیت ها، اقوام و زنان.

خطیب زاده ابراز امیدواری کرد که با درایت طرف های مذاکره کننده، گفتگوها به صورت کاملا اصیل و افغانی برگزار شود.