-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۹ مهر ۳۰, چهارشنبه

سردارداوود؛ مردی برآمده از مقید های دپلوماسی


 ماجرای ناراحتی داوودخان در سفر به لیبی

 نویسنده : محمد مرادی 

امروز بیستم اکتبر، نهمین سالروز کشته شدن «معمر قذافی» رئیس جمهور و رهبر سابق لیبی است. تصویر زیر، قذافی و محمدداوودخان رئیس جمهور سابق افغانستان را در لابی و سالُن فرودگاه «طرابلس» پایتخت لیبی نشان می‌دهد. این که چرا این دو تن به صورت غیررسمی در سالن فرودگاه دیدار کردند، داستانی دارد که در ادامه خدمت دوستان عرض می‌کنم اما قبل از آن، این نکته قابل یادآوری است که قذافی و داوودخان، هر دو از رهبران مغرور، مستبد و کله‌شق معاصر بودند که از حقیقت نگذریم، برای کشورهایی مثل افغانستان و لیبی که بافت‌های پاشیده و ساختارهای شکننده اجتماعی دارند، حضور چنین آدم‌هایی مناسب است.

داوودخان در زمانی که رئیس جمهور افغانستان بود، قصد سفر به لیبی کرد و در رأس هیئتی عازم این کشور شد. مجله «حقیقت» سه سال پیش به نقل از «عبدالمجید باز» فرد نزدیک به داوودخان و از همراهان رئیس جمهور افغانستان در سفر به لیبی، جزئیات این سفر را شرح داده است اما یک نقص در گزارش وجود دارد که تاریخ سفر ذکر نشده است ولی هرچه باشد، این سفر در یکی از پنج سال دوره ریاست جمهوری داوودخان اتفاق افتاده است.

به هر حال، وقتی هواپیمای داوودخان و هیئت همراه در فرودگاه طرابلس روی زمین نشست، داوودخان تصور می‌کرد قذافی به استقبال وی آمده است اما رهبر لیبی، «عبدالسلام جلود» معاون خود را به استقبال هیئت افغانستان به فرودگاه فرستاده بود. این رفتار، باعث ناراحتی داوودخان شد و به همراهانش گفت که هرگاه قذافی به دیدار وی به اقامتگاه وی آمد، بگویید که رئیس جمهور افغانستان کسالت دارد و نمی‌تواند با وی دیدار کند. همین‌طور هم شد و وقتی قذافی به اقامتگاه داوودخان آمد اما به وی گفته شد که رئیس جمهور افغانستان استراحت کرده است و نمی‌خواهد با کسی ملاقات کند. قذافی، به اندازه پانزده دقیقه در اقامتگاه داوودخان حضور داشت و سپس بدون آن که با رئیس جمهور افغانستان دیدار کند، محل را ترک کرد. رفتاری که با داووخان در فرودگاه طرابلس انجام شده بود، چنان بر رئیس جمهور افغانستان سخت و گران تمام شده بود که به همراهانش دستور داد هرچه زودتر زمینه سفر به ترکیه را مهیا کنند. 

یک روز پس از سفر داوودخان به لیبی، مقدمات سفر رئیس جمهور افغانستان و همراهانش به ترکیه فراهم شد و داوودخان بدون آن که قذافی را ببیند، عازم فرودگاه طرابلس شد تا به ترکیه برود. قذافی، وقتی از ماجرا اطلاع یافت، خود را به فرودگاه رساند و با داوودخان در سالن انتظار یا لابی فرودگاه طرابلس دیدار کرد. رهبر لیبی، از بابت این که به استقبال رئیس جمهور افغانستان نیامده بود، معذرت‌خواهی کرد اما این عذرخواهی نتوانست رضایت داوودخان را جلب کند و از ناراحتی او بکاهد. در تصویر زیر، هنوز نشانه‌های ناراحتی در چهره داوودخان دیده می‌شود و وی با همین وضعیت، خاک لیبی را ترک کرد. این بود، گوشه‌ای دیگر از تاریخ معاصر افغانستان که امیدوارم مورد قبول دوستانم قرار گرفته باشد.


سه‌شنبه ۱۳۹۹/۷/۲۹