-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۹ آبان ۵, دوشنبه

انتقاد احمد ولی مسعود از سیاسیون مرتجع اما «نامدار»!

 

احمد ولی مسعود

موج کشتار کوثر، نیمروز، تخار و هلمند همه برمیگردد به سیاست متناقض: «از طرفین درگیر میخواهیم جنگ را متوقف سازند.»

زمانی امریکایی ها از احمدشاه مسعود تقاضای از بین بردن اسامه بن لادن را نمودند. برای مسعود سؤال بر انگیز بود، چگونه امریکایی ها به این ساده گی فکر میکنند با کشتن اسامه، تروریزم ختم میشود. وی به امریکایی ها پیام داد، اگر تصمیم همکاری در ریشه کن کردن تروریزم با ما دارند، حد اقل اعلام نمایند، کدام طرف حق است و کی باطل، ما میدانیم چه گونه مبارزه کنیم.

امریکایی ها در سیاست افغانی خود همواره متکی بر مشوره و راهنمایی همین تیم افغان-امریکایی و‌ در رأس آقای خلیلزاد بودند. تا زمانی که حملات نیویارک بالای خودشان صورت نگرفت، هیچگاهی موقف خود را در مقابل تروریزم روشن نساختند، حتا با ترور شدن رهبری مقاومت دو روز قبل از حمله به امریکا. 

وقتی مسعود به شهادت رسانیده شد، حملات مرگبار نیویارک عملی گردید و تروریزم رسمآ اعلام جنگ داد، دیگر دیر بود، فاجعهٔ قرن آغاز شده بود. 

امروز با گذشت نوزده سال از حضور جامعهٔ جهانی در افغانستان و قوت گیری مجدد تروریزم، همه شاهد همان سیاست اشتباه امریکایی ها و مشورهٔ غلط افغان‌های امریکایی، حقانیت مقاومت و دیدگاه عمیق مسعود شهید می باشیم. 

با وجود تاریخ عبرت آموز ۱۹ ساله، اما اشتباهات مرگبار تکرار میشوند. گذشته از تغییر سیاست جامعهٔ جهانی، سیاسیون نامداری که هر روز شاهد کشته شدن ده ها و صدها هموطن شان به دست تروریزم معلوم الحال میباشند، همانند یک دیپلمات نیویارکی، یا در مقام دروغین منجی و میانجی مردم سعی دارند میان حق و باطل خط سرخ نکشند، فقط میگویند: «کشته شدن افغان‌ها را محکوم می‌کنیم، از طرفین درگیر تقاضا داریم تا جنگ را متوقف سازند.» این هم شد سیاست، تکرار اشتباه و شعار کاذب صلح شان!