-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۹ مهر ۲۹, سه‌شنبه

توقف قطار صلح افغانستان در ایستگاه تهران

یورش حساب شدۀ طالبان به هدف اشغال کامل هلمند با شکست رو به رو شد. این، نشانی از شکست مذاکرات ریاکارانه در دوحه است. همزمان، دکتر عبدالله از "موضع اصولی ایران در مورد تلاش های صلح افغانستان" یاد آور گردید. ایران از صلحی حمایت می کند که طالبان ابتداء خود را درقالب قانون اساسی و نظام موجود افغانستان بگنجانند؛ درخواستی که به معنی ذوب شدن و مرگ تدریجی طالبان است. 

سعید خطیب زاده ، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در توئیتی که روز یکشنبه پس از دیدار عبدالله با محمد جواد ظریف منتشر شد ، نوشت: "یک افغانستان مرفه ، مستقل ، توسعه یافته ، صلح آمیز و با ثبات همان چیزی است که ایران همیشه خواهان آن بوده است. ما تمام تلاش خود را خواهیم کرد تا به گفتگوهای واقعی درون افغانی کمک کنیم ".

این یادداشت، به شدت روتین، کلیشه ای وتشریفاتی است. قضیه اصلی دراتاق دیدارهای دو به دو پروبال باز می کند.

ایرانی ها واضح می نویسند که « پروسه گفتگوهای صلح افغانستان یک پروسه امریکایی است که بر مبنای توافق امریکا و طالبان آغاز شد.»