-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۹ آبان ۳, شنبه

مأموریت خلیلزاد بی نتیجه خواهد شد

  استاد عبدالحی خراسانی

با قاطعیت تمام در برابر فشار های زلمی خلیل زاد و میلشیای طالبان مقاومت کنید، نتیجه ای انتخابات آمریکا هرچه باشد؛ شرایط تغییر می کند.

الف

اگر جوبایدن ببرد، مأموریت زلمی خلیل زاد بلافاصله تعلیق می شود و این موافقت نامهٔ شرم آور و ننگین آمریکا با طالبان مورد بازنگری قرار می گیرد و امکان تجدید نظر آن بیش از هفتاد درصد ممکن است.

زلمی خلیل زاد هم این نکته را به خوبی می داند و به همین خاطر ممکن است از قطر خواهان مداخله گردد و فشار های بیشتر بر کابل و هیئت بیاورد تا پیش از انتخابات؛ توافق صورت بگیرد.

ب

اگر ترامپ هم رأی بیاورد و بن بست همچنان ادامه داشته باشد، این امر ناکارآمدی زلمی خلیل زاد را به نمایش می گذارد و از آنجا که ترامپ بعد از انتخابات؛ ضرورتی عاجل به این قضیه احساس نمی کند، مأموریت زلمی خلیل زاد از اولویت سیاست وزارت امور خارجه در حاشیه قرار می گیرد و طالبان و خلیل زاد مجبور می شوند، به پیشنهاد «موافقت نامه دوحه  و اعلامیه کابل» تن در دهند.

حملات پیهم طالبان، در واقع برای فشار مضاعف جهت پذیرفتن پیشنهاد طالبان و زلمی خلیل زاد از طرف هیئت  افغانستان می باشد.